Miesiąc po rocznicy też mówią o Generale. Koniuszowa pamięta cały rok
czwartek, 10 maja 2018 22:38

Szkoła w Koniuszowej

Równo miesiąc temu obchodziliśmy ósmą rocznicę śmierci generała Franciszka Gągora - najwyższego stopniem i rangą polskiego wojskowego, Honorowego Obywatela Gminy Korzenna, rodaka z Koniuszowej i patrona tamtejszej szkoły. Sprawdzamy czy coś na co dzień przypomina tu o dobrym nauczycielu życia, pytamy dyrektora i oddajemy głos uczniom.

 

 

 

Koniuszowa zawsze pamięta, a w szkole czuć obecność generała Gągora. Co roku 10 kwietnia, bez względu na to czy data wypada w zwykły dzień tygodnia, sobotę, czy niedzielę, społeczność szkoły wraca pamięcią do katastrofy smoleńskiej i wspomina postać pochodzącego z Koniuszowej generała Franciszka. Pamięci patrona poświęcona jest wówczas wyjątkowa akademia, złożona z przejmujących treści i wymownej muzyki.

 

 

Ale nie tylko w ten dzień uczniowie stają na wysokości zadania i perfekcyjnie przygotowują występ. Przez cały rok dają z siebie jeszcze więcej, starając się naśladować swojego patrona.

 

- Generał Gągor jest dla mnie wzorem. Imponuje mi bardzo ze względu na jego osiągnięcia. Jego cechy, które chciałbym mieć to wytrwałość, zapał do nauki i do dalszego rozwijania się oraz walka do samego końca – mówi Patryk Kołodziej - uczeń III gimnazjum.

 

Jego koleżanka ma podobne zdanie. - Podziwiam generała za jego wytrwałość w dążeniu do celu, odwagę i chęć niesienia pomocy innym. Pokazał, że nawet prosty chłopak ze wsi może zdobyć tak wysoką rangę. Myślę, że jego postać mobilizuje uczniów szkoły w Koniuszowej do kształcenia się w określonym kierunkach i spełnienia marzeń – uważa Patrycja Bugara.

 Podobnie jak inne koleżanki i koledzy, dziewczyna co roku chętnie bierze udział w akademiach szkolnych poświęconych Zbrodni Katyńskiej oraz tragedii samolotu prezydenckiego, w której zginął patron szkoły. - W ten sposób pamiętamy o ofiarach katastrofy, a przede wszystkim o Franciszku Gągorze – dodaje Patrycja.

 

Z uczniów dumny jest dyrektor szkoły – Jarosław Gliński. - Szkoła w Koniuszowej dba o kultywowanie pamięci o patronie przez cały rok, oprócz uroczystości stałych, czyli rajdu, Święta Szkoły – w dniu urodzin patrona oraz rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, systematycznie prowadzimy różne działania edukacyjne i wychowawcze – wyjaśnia dyrektor Gliński.

 

Uczniowie chętne biorą udział w organizowanych w ciągu roku konkursach wiedzy o generale, wyjeżdżają do Warszawy na grób Franciszka Gągora, a ponadto utrzymują stały kontakt z jego rodziną. W szkole o patronie przypominają też różnorodne gazetki ścienne oraz Izba Pamięci otwarta dla każdego.

 

10 kwietnia 2010 r. Polska straciła Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, ale Koniuszowa i Gmina Korzenna przyjaciela. Ale pamięć o wielkim i dobrym człowieku przetrwa, bo jak mówią uczniowie, wiedzę o generale stale czerpią z opowieści nauczycieli, a poznają oczami swoich rodziców i dziadków, którzy go znali.

 

 

 

Jadwiga Jelińska (Reda)

fot. archiwum szkoły, źródło: http://zswk.bwsl3.ionic.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Agata Bugara, Szkoła w Koniuszowej

Jadwiga Jelińska (Reda) 

Created by Szczepan Sikoń