Tylko u nas: Mieszkańcy Mogilna przyjechali do Mogilna FOTOREPORTAŻ część I
sobota, 30 czerwca 2018 00:53

III Ogólnopolskie Spotkanie Mogilnian

To nie błąd rzeczowy. Bo właśnie w tutejszym Mogilnie, w ten piątek rozpoczęło się III Ogólnopolskie Spotkanie Mieszkańców Miejscowości o nazwie Mogilno. A jest ich w Polsce pięć – 4 wsie i jedno miasto. Śmiało można zatem rzec, że jest to wydarzenie na skalę ogólnopolską, więc i Redakcji portalu Myśl Globalnie Działaj Lokalnie nie może tam zabraknąć. Towarzyszymy delegatom z aparatem, i od momentu ich zakwaterowania, aż do kończącej zjazd biesiady, specjalnie dla naszych Czytelników będziemy na bieżąco relacjonować to, co dzieje się teraz w Mogilnie.

 

 

Wszyscy jesteśmy z Mogilna i doskonale się rozumiemy

To słowa Leszka Skowrona – wójta Gminy Korzenna, który razem z Teresą Filipowicz – sołtysem wsi Mogilno, podziękował za skorzystanie z zaproszenia i przywitał wszystkich przybyłych gości. Pomimo, że delegaci z najdalej na północ położonego Mogilna, mają z kujawsko-pomorskiego ponad 500 km w jedną stronę, frekwencja  na spotkaniu jest 100 procentowa! Przyjechali wszyscy, którzy od trzech lat spotykają się na tego typu zjazdach, a więc przedstawiciele z miasta Mogilno (woj. kujawsko-pomorskie) na czele z burmistrzem, sołectwa z Mogilna Małego i Dużego (gmina Dobroń, powiat pabianicki, woj. łódzkie) oraz Mogilna w gminie Warta w powiecie sieradzkim, również w województwie łódzkim, na czele z burmistrzem.

 

 

 

Przysłowiowe „pięć minut”

W piątkowy wieczór nie mówiło się o tym, co dzieli, ale raczej szukano tego, co łączy poszczególne miejscowości. Ot, okazuje się, że burmistrz miasta Mogilno, podobnie jak wójt Gminy Korzenna ma na imię Leszek, pełni swoją funkcję tak jak on trzecią kadencję i ma podobne doświadczenie zawodowe.

 

 

Mimo podobieństw, i pewnie wielu różnic o których dzisiaj jeszcze nie rozmawiano, nie ulega wątpliwości, że każde Mogilno jest wyjątkowe. Dlatego każda z delegacji dostała przysłowiowe „pięć minut” by opowiedzieć o swojej miejscowości. Z racji tego, że Mogilno z Gminy Korzenna jest w tym roku gospodarzem, wójt Leszek Skowron zaprezentował naszą gminę i wieś podczas dłuższego wystąpienia. Zasłuchani dziwili się na sporą liczbę stowarzyszeń działających na naszym terenie, dopytywali o zespoły muzyczne i byli pod wrażeniem imprez okolicznościowych, jakie co roku, zgodnie z tradycją odbywają się w Gminie Korzenna.

 

 

Dużą popularnością cieszą się Dożynki. Są mieszkańcy, którzy kupili konie, ale nie po to by mieć z nich pożytek przez cały rok, ale by zaprezentować je podczas Święta Plonów w naszej gminie. To pokazuje ich mobilizację, zaangażowanie i chęć uczestnictwa w lokalnym wydarzeniu – mówił podczas prezentacji Gminy wójt Leszek Skowron. Słuchaczom zaimponował również szybki rozwój wszystkich sołectw oraz inwestycje warte nawet kilkanaście milionów. Ciekawiła też melodia przyszłości, czyli plany na zaś, m.in. biokąpielisko z oczyszczalnią wody i ogrodem botanicznym, które ma szansę powstać na terenie Gminy Korzenna.

 

 

Z kolei na wieść o tym, że goście mogą tutaj odwiedzić liczący  56 hektarów Rezerwat Cisów, niektórzy zaczęli przebierać nogami i deklarować, że trasę na Jodłową Górę pokonają pieszo!

 

Bądźcie z nami!

Rzeczywiście, jutro czeka naszych gości bardzo intensywny dzień, bo organizatorzy zaplanowali moc atrakcji. Co zobaczą mieszkańcy Mogilna w Mogilnie? Dlaczego lekkie śniadanie zjedzą już o 7.00, a do syta najedzą się dopiero godzinę później? Kto i dlaczego zostawił tutaj kawałek serca? W sobotę oddamy głos naszym gościom, a pod koniec weekendu dowiedziecie się, kim i czym chwaliło się podczas biesiady nasze Mogilno. Sięgniemy też do źródła - dowiecie się skąd pomysł na organizowanie tego typu spotkań i poznacie inicjatorkę przedsięwzięcia. Warto być z nami i śledzić o czym piszemy na łamach portalu.

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Jelińska (Reda)

 

 

 

 

 

 

Created by Szczepan Sikoń