Nasz człowiek w telewizji – ks. Paweł Kociołek o tym, jak znalazł się na dużym ekranie
niedziela, 06 października 2019 09:56

Ksiądz Paweł Kociołek w telewizji

Chociaż nie ma go w Polsce, możemy go zobaczyć i usłyszeć co tydzień – w telewizji. Salezjanin Paweł Kociołek, misjonarz rodem z Koniuszowej, jest bowiem przewodnikiem po Bangladeszu w cyklu reportaży Telewizji Polskiej emitowanych w każdą niedzielę o godzinie 12.50 w TVP1. Podejrzewam, że ci, którzy zdążyli obejrzeć cztery dotychczasowe odcinki, zastanawiają się dlaczego program dotyczy misji akurat księdza Pawła. Znamy odpowiedź - z pierwszej ręki.

Bangladesz to jedno z najuboższych, najgęściej zaludnionych i najsłabiej zurbanizowanych krajów świata. Około 50 milionów ludzi żyje poniżej progu ubóstwa (za mniej niż 1,25 dolara dziennie). Prawie 5 milinów dzieci w wieku od 5 do 15 lat zmuszana jest do pracy[1].

Tam, gdzie dociera ks. Paweł, zmienia się powoli ich rzeczywistość. Od 2013 roku w ramach pomocy misji salezjańskiej w Bangladeszu zrealizowanych zostało 16 Projektów Misyjnych na łączną kwotę ponad 700 tys. złotych. Nasz rodak zbudował tam kościoły, szkoły, oratoria młodzieżowe, a także zapewnił wyżywienie, lekarstwa i ubrania. - Ogromną pomoc otrzymuję z Parafii Mogilno. Bardzo dziękuję tym, którzy mnie wspierają. To również dzięki Wam rozwijam misję i pomagam najbiedniejszym - zaznacza w wiadomości przesłanej do Redakcji ksiądz Paweł Kociołek. Dla przykładu - ze środków z Parafii Mogilno, misjonarz kupił wczoraj 3 przyczepy ziemi, aby podnieść podłogę w zalanych domach.

Codzienność księdza Pawła Kociołka można zobaczyć w cyklu reportaży „Misja Bangladesz”, emitowanych od 8 września w TVP1 ok. godziny 12.50. Jak informuje nas ksiądz Paweł, powstało 15 odcinków ok. piętnastominutowych oraz jeden film 45. minutowy. To, że nasz rodak znalazł się na dużym ekranie i pełni rolę przewodnika po Bangladeszu nie jest dziełem przypadku.

Będąc w Polsce na moich wakacjach, zostałem zaproszony do programu pierwszego Polskiego Radia na wywiad o misjach w Bangladeszu. Jakiś czas po powrocie z urlopu do Bangladeszu otrzymałem e-maila z TVP i Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego z pytaniem o możliwość przyjazdu i nakręcenia reportażu o naszej misji. Na początku nie miałem na to chęci, ale ostatecznie się zgodziłem – wyjaśnia kulisy nasz rodak. Wątpliwości salezjanina wynikały głównie z obawy o intencje telewizji. – Nie miałem wcześniej do czynienia z takimi mediami. Nie wiedziałem czego się spodziewać – przyznaje ks. Paweł.

Po wyrażeniu zgody, wspólnie ustalono datę, jednak ze względu na niebezpieczeństwo i zamieszki w Bangladeszu, nagranie przesunięto dopiero na maj. Na misję do ks. Pawła przyjechała 5-cio osobowa ekipa z Telewizji Polskiej i Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego.  Zdjęcia trwały trzy tygodnie - od 3 – 20 maja bieżącego roku. - Na początku pojawił się lekki stres, bo nigdy wcześniej nie miałem bezpośredniego kontaktu z telewizją. Ale po pierwszych nagraniach już wiedziałem, że nie ma się czego obawiać, bo to wcale nie jest takie straszne – uśmiecha się salezjanin.

Największym problemem okazał się dla naszego rodaka ojczysty język. – Na co dzień nie mówię po polsku i nagle okazało się, że przed kamerą muszę posługiwać się tym językiem. Nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego jak trudne to zadanie. W myślach wiedziałem co chcę przekazać, ale często brakowało mi odpowiednich polskich słówek – mówi ksiądz Paweł. Pomimo językowej bariery, nagranie okazało się być frajdą i niesamowitym doświadczeniem.

Reportaże nie są wyreżyserowane – ksiądz Paweł miał decydujący głos odnośnie tego w jakie miejsce zabrać ekipę  i co pokazać telewidzom. Mieszkańcy Bangladeszu są otarci i bardzo przyjaźni, dlatego większość zaproszonych chętnie uczestniczyła w filmie. Jedynie kilka osób było przeciwnych i głośno wyrażało swój sprzeciw.

Najbliższy reportaż z udziałem księdza Pawła dzisiaj (niedziela) o godzinie 12.50 w TVP1. Ci, którzy nie zdążą obejrzeć odcinka lub przegapili poprzednie, mogą to nadrobić, śledząc program w Internecie – wszystkie odcinki dostępne TUTAJ

Zachęcamy również do obejrzenia misyjnego profilu księdza Pawła Kociołka z Koniuszowej, na stronie Salezjanów TUTAJ

Jadwiga Jelińska-Poręba (Reda)

fot. źródło: http://misjesalezjanie.pl

[1] https://misericors.org/pierwszy-reportaz-z-cyklu-misja-bangladesz-w-tvp1-niedziela-8-wrzesnia-2019-godz-12-45/,  dostęp z dnia 05.10.2019 r.