Przecięto wstęgę – ksiądz Emil poświęcił Centrum Kultury Mogilnie
wtorek, 02 grudnia 2014 09:20

Poświęcenie Centrum Kultury

Ksiądz proboszcz Emil Myszkowski poświęcił w sobotę 29 listopada wielofunkcyjny obiekt znajdujący się w centrum Mogilna. Na gali otwarcia władze samorządowe, strażacy oraz mieszkańcy dziękowali mu za nieodpłatne przekazanie działki pod budowę.

 

Podczas uroczystości otwarcia nowoczesnego Centrum Kultury zaznaczono, że nowatorski pomysł wybudowania obiektu w pobliżu kościoła i szkoły stwarzał większe możliwości projektowe. Ksiądz proboszcz Emil Myszkowski uzależnił przekazanie 30 arów gruntów parafialnych pod budowę od opinii rady parafialnej i biskupa ordynariusza. - Wątpliwości czy się zgodzić to naprawdę miałem duże, ale była taka siła argumentów, że kultury  nie będzie, straży nie będzie, w tym Mogilnie nic nie będzie!  Wobec tego, cóż było robić? Ratować i stwarzać możliwości dla wszystkich; przyczyniać się do pomnażania talentów oraz rozwoju osobistego i intelektualnego – uzasadniał ks. Emil. – Patrzę z mojego okna w tę stronę i ten widok cieszy. Krajobraz zmienił się na plus. Mam nadzieję, że obiekt wszystkim będzie służył - mówił ksiądz proboszcz, który na placu budowy Centrum Kultury był najczęściej.

Na gali otwarcia podkreślano, że wielofunkcyjny obiekt stwarza możliwości dla różnych środowisk i powinien być inspiracją do działania dla wszystkich zainteresowanych. Zarówno przedstawiciele władz samorządowych jak i mieszkańcy zgodnie powtarzali, że lepszej lokalizacji w Mogilnie nie było.

Księdzu Emilowi Myszkowskiemu dziękował gospodarz gminy – wójt Leszek Skowron. - Wielebny Księże Proboszczu! Serdecznie dziękuję za współprace przy budowie domu kultury w Mogilnie, w którym swoją siedzibę ma także miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki przekazaniu parafialnego gruntu na rzecz gminy nowoczesny obiekt zyskał bardzo atrakcyjną lokalizację w samym centrum wsi oraz w sąsiedztwie wygodnego parkingu. Wielofunkcyjny budynek służyć będzie zarówno mieszkańcom Parafii Mogilno, jak również wszystkim mieszkańcom gminy. Jestem pewien, że mając do dyspozycji odpowiednio wyposażone pomieszczenia będziemy mogli zaoferować mieszkańcom bogatszą ofertę kulturalną, a bliskość jednostki OSP zapewni im komfort i poczucie bezpieczeństwa – mówił wójt Leszek Skowron.

Sołtys wsi Mogilno Teresa Filipowicz dodała: - Dziękujemy za troskę, życzliwość i zaangażowanie w powstanie tego budynku. Życzymy zdrowia i Błogosławieństwa Bożego w dalszej pracy kapłańskiej – mówiła w imieniu mieszkańców sołtys Mogilna.

- Serdecznie dziękuję za dzisiejsze podziękowania i upominki, nie spodziewałem się – przyznał zaskoczony ksiądz Emil.

 

Relacja z gali otwarcia oraz zdjęcia TUTAJ

 

Jadwiga Jelińska (Reda)

***

W wielofunkcyjnym obiekcie w Mogilnie mieści się jednostka OSP Mogilno, biblioteka, siedziba Stowarzyszenia „Mogilskie Cisy”, świetlica, sala wielofunkcyjna, zaplecze kuchenne, 4 pokoje gościnne oraz pomieszczenia w przyziemiu, które zostaną zaadaptowane w zależności od potrzeb. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku. Prace miały zakończyć się w czerwcu tego roku, jednakże niekorzystne warunki pogodowe (wichura i obfite opady) wydłużyły termin do sierpnia. Dodatkowo ukończony budynek czekał ponad 2 miesiące na odbiór. Procedury zakończyły się 21 listopada. Koszt inwestycji to 2.7 mln zł. Kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wyniosła 500 000,00 zł.

 

 

Created by Szczepan Sikoń