Zakochałem się w Afryce! - Samuel Kempski w Mogilnie
wtorek, 18 grudnia 2012 00:49

Spotkanie z podróżnikiem

Jak smakuje ślimak? Jaką tajemnicę skrywają zaklinacze węży? Jak prawidłowo zawiązać turban? Na te oraz inne równie intrygujące pytania odpowiedź usłyszeli dzisiaj (17 grudnia) uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie. Podróżnik Samuel Kempski zabrał ich na wyprawę do Maroka.


Marrakesz, Agadir, Casablanca, Fez, Azru – te miasta odwiedziły dzisiaj dzieci oraz młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Mogilnie. Uczniowie poznali kulturę oraz nietypowe zwyczaje Maroka. Zobaczyli Majorelle - najpiękniejszy ogród świata, Dżamma el - Fna - najsłynniejszy plac, zwany 'zgromadzeniem umarłych' oraz Meczet Hassana II - trzeci co do wielkości na świecie. Zachwycali się kobrami indyjskimi, kameleonami zmieniającymi kolor w zależności od nastroju oraz małpami z gatunku makak magot. Byli zszokowani, gdy dowiedzieli się, że w okolicach Agadiru zbiera się pestki, wypluwane przez kozy siedzące na drzewach arganowych! Z pestek mieszkańcy robią olejek – jest bardzo cenny, ponieważ na 1 litr potrzeba aż 40 kg pestek! Widzowie żałowali, że nie mogli napić się słynnej marokańskiej herbaty miętowej i naturalnego soku z pomarańczy oraz spróbować tradycyjnych dań - tandżi i kuskusu. Chociaż na gotowane ślimaki nie mieli ochoty, chcieli wiedzieć jak smakują. – Jak smakuje ślimak? Jak ślimak! – poinformował dociekliwych podróżnik Samuel. – Tak właśnie powiedział mi mój kolega, który ich próbował. Ja nie jadłem ślimaków, ale też byłem ciekawy jak smakują. Nadal nie wiem – wyjaśniał gość.

Chociaż nie udało się skosztować przysmaków z Maroka, czwórka dzieci mogła założyć tradycyjny marokański strój. Turban na głowach kolegów, rozbawił widzów. Żeńska część publiczności nie była pocieszona tym, że kobiety w tym państwie muszą mieć zakryte wszystkie części ciała, a jeśli mąż sobie tego zażyczy, nawet twarz i usta (z wyjątkiem oczu). Za to wszyscy zazdrościli marokańskim uczniom, że lekcje w szkole zaczynają się nie wcześniej jak o godz. 10.00. Uczniowie mają tylko dwie godziny zajęć przed południem i dwie po południu. Związane jest to oczywiście z wysoką temperaturą, jaka tam panuje. Miasta budzą się dopiero o 9.00, 10.00; w samo południe wszystko zamiera – Marokańczycy idą spać. Miasta na nowo zaczynają tętnic życiem o godzinie 17.00, kiedy największy upał już się kończy.

Ci, którzy wzięli udział w dzisiejszej prelekcji, poznali tajemnicę zaklinaczy węży. Podróżnik wyjawił, dlaczego panowie, którzy pokazują publicznie kobry indyjskie, grają na różnych instrumentach. – Węże są głuche, nie reagują na dźwięk! Muzyka jest po to, by zwabić Was – turystów! Chodzicie sobie po jednym z placów w Marrakeszu, słyszycie miłe dźwięki i chcecie podejść bliżej. Widzicie kobry i grających panów, płacicie za pokaz – wyjaśnił Samuel Kempski. – Zaklinacze węży w ten sposób zarabiają – mówił.

Podróżnik udzielił uczniom praktycznych rad. Ostrzegał, by opuncji – owocu kaktusa, nie trzymać na dłoni, gdyż wbiją się do niej kolce. Zdradził, że najprostszym sposobem na wyciągnięci kłujących igieł jest guma do żucia!

Dzisiejsze spotkanie z podróżnikiem Samuelem Kempskim z grupy „Trzask” dostarczyło uczniom Zespołu Szkół w Mogilnie mnóstwo wrażeń. Ta nietypowa „lekcja” geografii była przede wszystkim praktycznym sposobem zdobywania wiedzy.

- Podróże to przede wszystkim pasja. Pomysł narodził się właśnie z pasji. Cieszymy się, że możemy wyjechać, zobaczyć dany kraj, dostrzec inny świat. Poznajemy nie tylko nowych ludzi, ale także dowiadujemy się dużo o sobie. Chcemy się tym podzielić – zachęcić uczniów do podróży, a przede wszystkim skłonić do tego, by postawili sobie w życiu jakiś cel – mówi podróżnik Samuel Kempski – dzisiejszy gość ZS w Mogilnie.


Trzask - to gorlicka grupa podróżników, powstała 10 lat temu. Pomysłodawcą był Ryszard Stabach. Wpadł na pomysł, że będzie jeździł po świecie i robił materiał zgodny z wymaganiami nauczycieli geografii, by potem prezentować go dzieciom i młodzieży. Aktualnie grupa liczy siedem osób – 5 podróżników i dwóch menagerów. „Trzask” działa na w województwie małopolskim, przede wszystkim na Podkarpaciu. Podróżnicy odwiedzają uczniów szkół podstawowych, gimnazjum oraz średnich, przeprowadzają prelekcje i zachęcają do podróży i poznawania świata.

 

Galeria zdjęć: zobacz

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

Created by Szczepan Sikoń