Co z tym czasem, jest ta zmiana czy nie?
czwartek, 22 marca 2018 19:07

Zmiana czasu już w sobotę

- Jest zmiana czasu czy nie? Bo nikt nic nie mówi, nawet w kościele nie zapowiadali, a zawsze ksiądz ogłaszał – zastanawiały się dwie mieszkanki Koniuszowej. Śpieszymy więc z odpowiedzią – zegarki musimy przestawić – w najbliższy weekend.

 

 

 

25 marca przywitamy czas letni, a pożegnamy zimowy. Konieczne będzie przestawienie zegarków o godzinę do przodu, z 2.00 na 3.00 w nocy z soboty na niedzielę. W praktyce oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej.

 

fot. Jadwiga Jelińska

 

Zabieg przestawiania zegarków do przodu ma spowodować lepsze wykorzystanie światła słonecznego. Dzięki temu, że słońce świeci popołudniami, dzień jest dłuższy, a po pracy mamy więcej czasu na inną aktywność. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że zaraz po zmianie czasu jesteśmy mniej efektywni, ponieważ nasz zegar biologiczny nie jest tak łatwo przestawić jak mechaniczny. Organizm będzie potrzebował czasu by przyzwyczaić się do wstawania o innej porze.

 

Od 102 lat majstrują przy zegarkach


W tym roku mija 102 lat od pierwszego przestawienia zegarów do przodu i wprowadzenia czasu letniego przez Niemców, którzy byli pionierami w tej materii. Po raz pierwszy przestawili zegarki  30 kwietnia 1916 roku, by oszczędzić na węglu, który w okresie wojny używany był do produkcji energii elektrycznej.

 

fot. Jadwiga Jelińska

 

W Polsce zegarki regularnie przestawiamy od 1977 roku, a zmiana ta również była podyktowana oszczędnościami. Celem było jak największe wykorzystanie światła dziennego. 40 lat temu zdecydowanie więcej zakładów pracowało już od godziny 6 rano. Dzięki przestawieniu wskazówek zegara ze względu na czas zimowy, wcześniej robiło się jasno, dzięki czemu można było wyłączyć lampy.

 

Ostatnia zmiana w historii?


Jest to wysoce prawdopodobne, ponieważ do propozycji PSL z zeszłego roku, pozytywnie ustosunkowali się posłowie z innych klubów parlamentarnych. Projekt ustawy miałby wejść w życie z dniem 1 października 2018. Ponadto, w tym roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, która zobowiązuje Komisję Europejską do przeprowadzenia analizy opłacalności dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu i jeśli to konieczne, zmiany przepisów.

 

Pozostaje mieć nadzieję, że wraz ze zmianą czasu na letni, zmieni się również pogoda za oknem. Gdy pojawi się słońce, cieszmy się nim i korzystajmy z jego cennych właściwości. Zażywajmy słonecznych kąpieli, nie bójmy się opalania, bo słońce to źródło witaminy D. Zdaniem doktora Wojciecha Ozimka -  specjalisty medycyny naturalnej, ponad 90% populacji naszego kraju ma deficyty tej witaminy. Zatem w słoneczne dni lepiej nagromadzić jej w organizmie sporo, by nie popaść w depresję, gdyby kolejna zima była tak okrutna jak w tym roku.


fot. pixabay.com

 

 

Jadwiga Jelińska (Reda)

  

Created by Szczepan Sikoń