Jest się czym chwalić – wielkanocne palmy w Mogilnie ZDJĘCIA
niedziela, 25 marca 2018 00:10

Palmy z mogilskiego wzgórza

Kolorowo i radośnie będzie jutro w katolickich kościołach. Wnętrza świątyń ubogacą bowiem wielkanocne palmy, przynoszone przez wiernych dla zachowania tradycji. Z czego i jak robi się palmę? Pytamy tych, którzy mogą pochwalić się nią co rok.

 

 

 

 

W tradycji Kościoła palmy symbolizują mękę Chrystusa, a także jego triumf, zmartwychwstanie i nieśmiertelność ludzkiej duszy. W tradycji ludowej są natomiast symbolem sił witalnych przyrody – corocznej odnowy roślin, zapowiadają ich kwitnienie i owocowanie.

 

Wykonywanie palmy wielkanocnej to coroczna tradycja Rodziny Kurcapów z Mogilna. – Warto pielęgnować ten piękny zwyczaj. Wykonanie palmy to długoterminowa i wieloosobowa praca - mówi pani Agata. W przygotowaniach pomagają córki Magdalena i Kasia oraz mama – pani Franciszka Rola. Palma ma przeważnie 6 metrów wysokości i zachwyca bogactwem i starannością zdobienia. Wykonana jest z krepiny i suszonych roślin.

 

Kasia Kurcap podczas konkursu palm w 2015 roku

 

Pani Agata i jej mama myślą o palmie już kilka miesięcy przed Wielkanocą – kwiaty i zioła zbierają latem, potem suszą, a w sobotę przed Niedzielą Palmową zabierają się za robienie palmy. Efekt jest zawsze wspaniały, a udział w procesji palm daje rodzinie dużo radości.

 

Konkurs palm wielkanocnych - 2015 rok

 

Jak prawidłowo i zgodnie z tradycją wykonać palmę wielkanocną, podpowiadają również panie ze Stowarzyszenia Mogilskie Cisy. – Prawdziwa palma wykonana jest z bukszpanu i bazi, a zwieńczona jest krzyżem z trzciny – mówi Teresa Filipowicz. – Ozdobą są oczywiście kwiaty wykonane z krepiny – dodaje Monika Kość-Fećko.Od dwóch lat panie ze Stowarzyszenia nosiły się z zamiarem wykonania potężnej palmy wielkanocnej, która byłaby bardzo wysoka i bogato ustrojona. W tym roku wcieliły słowo w czyn i od środy do soboty ozdabiały palmę. Długą na kilkanaście metrów żerdź, przygotowali strażacy OSP Mogilno. Dzieło wsparli też mieszkańcy Parafii – kto miał w ogródku, podzielił się bukszpanem, a wujek pani sołtys z Mogilna podarował trzcinę, o którą zadbał już w sierpniu.

 

 

Wspólnymi siłami, aktywistki wykonały prawie 400 kwiatów z krepiny, którymi ozdobiły palmę. Efekt swojej pracy zaprezentują oczywiście podczas niedzielnego konkursu palm na mogilskim wzgórzu. – Interesuje nas wygrana, ale nie interesuje nas nagroda – mówią z uśmiechem panie ze Stowarzyszenia.


 

 

Fot. Jadwiga Jelińska

Jadwiga Jelińska (Reda)

  

Created by Szczepan Sikoń