Dzisiaj może być Twoje święto
czwartek, 01 listopada 2018 10:17

1 listopada - zakaz grobowych min

- Jak się dzisiaj ubrać? – zapytała starsza Pani swoją córkę. W odpowiedzi na odwieczny problem kobiet, usłyszała: – W najjaśniejsze ubranie jakie masz. A najlepiej, to na różowo! Widząc zdziwienie na twarzy babci, do rozmowy wtrącił się dorosły wnuk: - Byle nie na czarno, to nie pogrzeb. Niech ta anegdota da do myślenia – Wszystkich Świętych to jedno z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. Dzisiaj obowiązuje zakaz grobowych min.

 

 


Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest, wbrew powszechnym opiniom, „Świętem Zmarłych”. Dzisiaj oddaje się chwałę świętym oficjalnie uznanym i wyniesionym na ołtarze oraz tym, którzy doszli do świętości w ukryciu i publicznie nie wymienia się ich nazwisk.

Po ostatniej reformie liturgii teologowie podkreślają, że „uroczystość ta obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół”.

 

fot. Jadwiga Jelińska-Poręba


Chociaż więcej w nim zniczy, chryzantem i niestety też grobowych min, Wszystkich Świętych to z natury radosny dzień, który powinien być pełen pozytywnego myślenia. Dzisiaj skupiamy się na tym, że wielu zmarłych przebywa już u Boga, a każdy z nas jest powołany do świętości. Zmieniamy myślenie o śmierci – ona nie jest końcem!


1 listopada cieszymy się z naszymi bliskimi zmarłymi – wierzymy, że osiągnęli już zbawienie i oczekujemy na wielkie spotkanie. Bo nasze miejsce jest w niebie, a wybrany jest każdy. 1 listopada ma być kiedyś Twoim świętem.

 

Fot. Jerzy Sopalski

 

 

fot. miniatura - pixabay.com

Jadwiga Jelińska-Poręba (Reda)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Created by Szczepan Sikoń