Wychodząc z domu, możesz już nie wrócić. Nie idź po śmierć.
piątek, 04 października 2019 12:15

Nie idź po śmierć

Smartfon masz zawsze przy sobie, pośpiesznie chwytasz za klucze, a choć nie planujesz wizyty w sklepie, z przyzwyczajenia sięgasz również po portfel. O tym wszystkim pamiętasz zawsze ilekroć wychodzisz z domu na ulicę. Jest niestety coś, co Ci umknęło, a powinno być najważniejsze. Bo w razie potrącenia przez samochód, żadna z wymienionych rzeczy Ci nie pomoże i do domu możesz już nie wrócić…

 

 

 

 

 

Już wiesz, że zabrakło oczywiście ODBLASKU. Drobiazgu, który w przeciwieństwie do telefonu i pieniędzy, może uratować Twoje zdrowie i życie na drodze. Warto o nim pamiętać, zwłaszcza o tej porze roku, bo jesień zdecydowanie nie sprzyja pieszym - wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła i opady deszczu, zagrażają bezpieczeństwu osób poruszających się po jezdni.

 

 

Dobrze więc wypracować w sobie nawyk sięgania po odblask za każdym razem, gdy wyruszasz gdzieś pieszo, zwłaszcza rano gdy jest jeszcze ciemno oraz wieczorem, gdy już zapada zmrok. Nie ważne, czy idziesz na przystanek, do kościoła, czy do sąsiadki, która mieszka "tylko" kilka metrów dalej. Do wypadku może dojść wszędzie i nawet na krótkim odcinku drogi.

 

Noszenie odblasków jest ważne przede wszystkim ze względu na Twoje zdrowie i życie. Powtarzając za Policją - po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ samochód porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej!
Przypominam, że noszenie elementów odblaskowych przez każdego pieszego (bez względu na wiek) poruszającego się po zmroku poza obszarem zabudowanym, jest obowiązkiem jaki nakłada Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym.

 

Jednak niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy na wsi, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.

 

 

 

Jadwiga Jelińska - Poręba (Reda)

fot. pixabay.com, Śląska Policja, Tomasz Poreba

film: źródło www.policja.pl

W tekście wykorzystano dane sądeckiej Policji oraz Komendy Głównej Policji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by Szczepan Sikoń