Śmierć uczy życia
sobota, 02 listopada 2019 22:30

Śmierć uczy życia

Pewnego dnia umrzemy, ale przez wszystkie inne dni będziemy żyć


/Peo Enquista/

 

 

 

 


Ostatni dzień października i pierwsze dwa dni listopada to szczególny i magiczny czas, gdy styka się świat żywych i umarłych. Wtedy właśnie nawiązujemy relacje z duszami naszych przodków i bliskich, którzy poprzedzili nas w przejściu do lepszego świata. Bez pamięci o nich nie da się żyć. Dlatego nawiedzamy cmentarze, wspominając zmarłych, którzy stają przed oczami naszej duszy. W szczerej modlitwie prosimy Boga o szczęście dla nich i zapalamy na grobach znicze – ogień dający nadzieję.

 

 

Dzisiaj na cmentarzu nie towarzyszył mi strach przed piekłem, ale radość przyszłego zjednoczenia z moimi świętej pamięci bliskimi. Ich śmierć nauczyła mnie życia. Pustkę po ich stracie – dziurę w istnieniu, można zapełnić tylko życiem. Dobrym życiem.

 

A życie to nie jest to co się przeżyło, tylko to co się pamięta. Nie rozpatruję go pod kątem tego „ile mi jeszcze czasu pozostało?”, ale skupiam się na przyszłych wydarzeniach typu: ile razy zaśmieję się w głos? Ile razy się z kimś spotkam? Ile życzliwych słów wypowiem? Jaki zasób wiedzy, i komu zdążę przekazać? Ile marzeń uda mi się spełnić? Ile celów zrealizować?...

 

Bo jest później niż mi się wydaje (i nie chodzi tu o godzinę publikacji tego artykułu); nie warto tracić czasu. Taka jest dla mnie nauka kończących się Zaduszek. Bo pewnego dnia umrzemy, ale przez wszystkie inne dni będziemy żyć.

 

 

fot. Reda

Jadwiga Jelińska-Poręba (Reda)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by Szczepan Sikoń