Ku czci Najświętszego Sakramentu – Boże Ciało
sobota, 01 czerwca 2013 16:52

Boże Ciało

W czwartek (30 maja) obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni wysłuchali homilii o znaczeniu Mszy Świętej oraz tradycyjnie udali się w procesji do czterech ołtarzy.


Centralne obchody uroczystości odbyły się podczas sumy o godzinie 11.00. - Nie ma większego nabożeństwa od Mszy Świętej. Nawet tej odprawianej dla kilku tylko osób - mówił ksiądz Emil podczas kazania. -Wtedy bowiem uczestniczymy w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa - zaznaczył ksiądz proboszcz. Po Komunii Świętej wierni udali się w procesji do czterech ołtarzy, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. W tym roku, po raz pierwszy procesja udała się w kierunku centrum Mogilna. Ostatni z ołtarzy znajdował się na pętli, nie jak to było do tej pory - przy szkole. Procesja z Najświętszym Sakramentem przez ulice Parafii symbolizowała przyjście Chrystusa do każdej rodziny. -Chciejmy aby pozostał w naszym domu nie tylko na chwilę, ale na zawsze - mówił ksiądz Emil Myszkowski.

W Polsce Boże Ciało obchodzone jest od prawie 700 lat. Jest to święto ruchome - obchodzone jest w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej; wypada zawsze w 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.

 

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

Created by Szczepan Sikoń