11 listopada w Parafii Mogilno
czwartek, 14 listopada 2013 21:40

Św.Marcin11 listopada - dla wszystkich Polaków data szczególna, bo upamiętniająca rocznicę odzyskania przez Naród niepodległości. Dla parafian Mogilna ten dzień jest także wspomnieniem ich patrona – św. Marcina z Tours.

 

W uroczystej sumie odpustowej wzięli udział liczni parafianie, przybyli także zaproszeni księża. Homilię wygłosił ks. dr Piotr Drewniak. Procesja po Mszy Świętej zakończyła się w zabytkowym kościele p.w. św. Marcina.

Przypomnijmy, że Święty Marcin urodził się w Pannonii (dzisiejsze Węgry) około roku 316. Jego rodzicie byli poganami. W wieku 15 lat św. Marcin rozpoczął służbę wojskową. Trzy lata później przyjął chrzest, porzucił służbę wojskową i założył klasztor w Liguge. Z czasem został kapłanem i biskupem Tours. Był pasterzem swojego ludu, zakładał klasztory, pouczał duchowieństwo i gorliwie głosił Ewangelię. Zmarł w roku 397. W ikonografii przedstawiany jest na koniu, gdy oddaje część swojego płaszcza żebrakowi.

 

Created by Szczepan Sikoń