Kamil dziękuje za windę.
czwartek, 03 listopada 2011 11:51

Kamil FydaPrawie 11 tysięcy zebrano podczas pikniku zorganizowanego dla Kamila Fydy. Pieniądze przeznaczono na zakup kosztownej windy dla chłopca. Kamil i jego rodzina dziękują za otrzymaną pomoc finansową i wsparcie.

Przypomnijmy, jedenastoletni Kamil urodził się z przepukliną oponowo – rdzeniową. Porusza się na wózku inwalidzkim. W marcu tego roku przeszedł skomplikowany zabieg prostowania kręgosłupa. Chłopiec nie ma lewej nerki, cierpi na lewostronną głuchotę i astygmatyzm. Aby mógł swobodnie przemieszczać się z jednej kondygnacji na drugą i omijać uciążliwe schody, konieczne było zainstalowanie w jego domu windy. Urządzenie pomoże pokonać chłopcu architektoniczne bariery. Rodzina Fydów starała się o windę od 4 lat. W tym roku ich prośba została pozytywnie rozpatrzona. Otrzymali pozwolenie na zamontowanie urządzenia oraz wsparcie finansowe z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Winda to koszt 86 tysięcy złotych. Rodzinie przyznano dofinansowanie w wysokości 40 tysięcy. Pozostałą kwotę Państwo Fyda musieli zgromadzić sami. Do tego doszły także koszty związane z przystosowaniem domu do zamontowania urządzenia. Kamil Fyda
Pomoc zaoferowała m.in. Dyrekcja Zespołu Szkół w Mogilnie, gdzie Kamil uczęszcza do czwartej klasy. W pierwszą niedzielę października, na placu szkolnym odbył się piknik charytatywny zorganizowany specjalnie dla Kamila. Była loteria fantowa, mecz piłkarski - nauczyciele kontra księża, licytacja oraz liczne konkursy, gry i zabawy. Zlicytowano m.in. piłkę i koszulkę z autografami piłkarzy Sandecji oraz szalik klubowy Wichru Mogilno. Po zakończeniu pikniku, ok. godziny 18 rozpoczęła się zabawa taneczna organizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Mogilnie. Dochód z imprezy przy remizie w Mogilnie również został przeznaczony na zakup windy. W sumie zebrano 11 tysięcy złotych.
Kamil oraz jego rodzice dziękują wszystkim, którzy pomogli im w zakupie niezbędnej windy. Są wdzięczni zarówno za pomoc finansową, jak i za okazaną życzliwość i wsparcie. W najbliższą niedzielę, tj. 6 listopada w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża w Mogilnie, o godzinie 900 zostanie odprawiona Msza Święta o błogosławieństwo Boże dla wszystkich, którzy swoją ofiarą i zaangażowaniem wspierali Kamila Fydę w zakupie windy, z intencji Kamila i jego rodziny.
– Wszystkim jesteśmy wdzięczni za pomoc, za dobre serce. Tylko w taki sposób możemy się odwdzięczyć i  nie chcemy nikogo pominąć – mówi mama Kamila – pani Bożena.
Winda jest już w domu państwa Fydów. Za kilka dni wszystko będzie gotowe do odbioru i Kamil będzie mógł z niej korzystać. - Ta winda to coś więcej jak tylko urządzenie. Ja uważam, że ta winda to są nogi dla Kamila - wyznaje mama chłopca.

Jadwiga Jelińska (Reda)
Fot. archiwum OSP Mogilno

 

Created by Szczepan Sikoń