Międzynarodowo na mogilskim wzgórzu ZDJĘCIA
niedziela, 31 lipca 2016 11:59

Międzynarodowo w Mogilnie

Światowe Dni Młodzieży odbywają się w Krakowie, ale zagraniczni pielgrzymi odwiedzili również Mogilno. Nasza Wspólnota parafialna cieszyła się obecnością znamienitego gościa – biskupa Rozario Gervasa z diecezji Rajshahi w Bangladeszu.

 

 

 

 

Biskup Rozario Gervas przyjechał do Polski z młodzieżą, by uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Duchowny z Bangladeszu jest biskupem diecezji, w której posługuje nasz rodak ks. Paweł Kociołek, dlatego na spotkanie przyjechał także do Mogilna. Ks. Marcin oraz ks. Paweł  w drodze z Krakowa do Mogilna zabrali księdza biskupa do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej oraz na Ołtarz Papieski w Starym Sączu.

 

 

- Realizują się słowa Pana Jezusa, który wzywał do jedności wszystkich chrześcijan. Oto młodzi ludzie ze wszystkich kontynentów stają obok siebie, by umacniać swoją wiarę – mówił ks. Emil Myszkowski podczas czwartkowej (28 lipca) Eucharystii.

 

- I my przeżywamy radość w naszej małej wspólnocie, że jest wśród nas gość z dalekiego świata. Przyjechał do nas pierwszy raz, ale miejmy nadzieję nie ostatni. Oby ksiądz biskup zechciał nas odwiedzić w przyszłości – witał biskupa Rozario Gervas  ksiądz proboszcz.

 

Po wspólnej Mszy Świętej, która zgromadziła liczne grono wiernych, ksiądz Emil przekazał biskupowi złoty kielich i patenę jako pamiątkę spotkania na mogilskim wzgórzu.

- Gdy będziesz sprawował Eucharystię w dalekim Bangladeszu niech przypomina Ci się Polska i Mogilno. Niech to będzie wyrazem naszej więzi i wspólnej bliskości mimo tysięcy dzielących nas kilometrów. Myślę, że nasze serca i umysły będą się często łączyć. Obiecujemy pamięć w modlitwie – zapewniał ks. proboszcz Emil Myszkowski.

 

 

Ksiądz biskup podziękował wspólnocie w języku bengalskim, aby wierni mogli usłyszeć jak brzmi język, którym posługuje się w Bangladeszu.


- Drogi Księże Proboszczu i wszyscy wierni tej diecezji! Pozdrawiam Was serdecznie! W mojej diecezji pracuje Wasz Ksiądz Paweł, za co jestem mu bardzo wdzięczny! –
gdy biskup Rozario Gervas wypowiedział te słowa, w kościele rozległy się oklaski wiernych.


- Bardzo dziękuję! Będę o Was wspominał w Bangladeszu i pamiętał w modlitwie. Zapraszam z całego serca do Bangladeszu! – mówił ksiądz biskup.


Ksiądz biskup Rozario Gervas  zachwycał się pięknymi widokami w Mogilnie oraz pochwalał polską otwartość i gościnność. Powiedział, że bengalskiej młodzieży bardzo podoba się Polska, zdobywają tu piękne doświadczenia i są bardzo radośni.


Po Mszy Świętej wieczornej ks. Marcin, ks. Paweł oraz biskup Rozario Gervas wrócili z powrotem do Krakowa by uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących ŚDM.

 

 

 

Zdjęcia:

część 1

część 2Fot. Jadwiga Jelińska

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

 

Created by Szczepan Sikoń