Al-Anon i AA – grupy wsparcia dla alkoholika i jego najbliższych
wtorek, 22 stycznia 2013 19:59

Al-Anon

- Do końca życia nie odpłacę się za to, co otrzymałem od tych grup wsparcia – mówił podczas spotkania informacyjnego trzeźwiejący alkoholik. Spotkanie osób uzależnionych, ich rodzin oraz zainteresowanych problemem alkoholowym odbyło się w niedzielę (20 stycznia) w naszej parafii.

 

Boże, daj mi Pogodę Ducha, abym zgadzał się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę i Mądrość, abym umiał odróżnić jedne sprawy od drugich. Witajcie w trzeźwości! – tymi słowami, rozpoczęło się punktualnie o 17.00, spotkanie Grup Rodzinnych Al - Anon oraz Anonimowych Alkoholików. Spotkanie zostało zorganizowane przede wszystkim po to, aby dotrzeć z informacją i pomocą do tych, którzy borykają się z problemem alkoholowym. Wzięli w nim udział także zaproszeni goście: proboszcz Parafii Mogilno - ks. Emil Myszkowski, wójt Gminy Korzenna - Leszek Skowron oraz Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - Mieczysław Górka.

Na początku osoby z grupy Al - Anon oraz AA, wyjaśniły czym są te wspólnoty, komu i w jaki sposób pomagają. – AA to autentyczna szkoła życia dla alkoholika – mówił jeden z członków. Inny dodał: - Wspólnota AA to jest dar od Boga na XX wiek dla ludzi takich, jak ja. - Z kolei Al – Anon to grupa dla rodziny uzależnionego, która uczy życia obok czynnego alkoholika – wyjaśniła jedna z obecnych kobiet.

Następnie, osoby posiadające wiedzę z tego zakresu, tłumaczyły na czym polega choroba alkoholowa oraz pokrótce podały najważniejsze informacje jak radzić sobie w przypadku uzależnienia, jakich zachowań unikać, jakie podjąć kroki oraz gdzie udać się po specjalistyczną pomoc. Zebrani wysłuchali także świadectw osób uzależnionych.

Podczas spotkania, członkowie grupy Al - Anon oraz AA podkreślali, jak ważne jest, by nie bagatelizować nadmiernego spożywania napojów alkoholowych przez bliskich, ale odważnie przyznać, że taki problem istnieje. Zachęcali, by zwrócić się o pomoc do wspólnot, które otaczają opieką i wsparciem nie tylko samych uzależnionych, ale także ich bliskich.

 

Grupy Rodzinne Al - Anon są wspólnotą żon, mężów, rodziców i innych krewnych, jak również przyjaciół alkoholików. Spotykają się oni w tym celu, aby sobie wzajemnie pomagać i pocieszać się, jak żyć bez stresów pomimo ujemnego oddziaływania alkoholizmu, oraz aby dojrzewać duchowo dzięki powolnym wprowadzaniu w swoje życie Dwanaście Stopni Al - Anon. Podczas spotkań, uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami – we wspólnocie odnajdują zrozumienie, siłę i nadzieję, otrzymują pomoc oraz uczą się odwagi.

Grupa Al - Anon nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, ugrupowaniem politycznym, organizacją lub z jakąkolwiek instytucją. W Al - Anon nie ma składek członkowskich; wspólnota jest samowystarczalna dzięki dobrowolnym datkom uczestników spotkania.

Grupa oferuje dwa rodzaje spotkań:
•    Mityngi tzw. „otwarte" –  dla członków wspólnoty lub innych osób zainteresowanych problemem alkoholowym;
•    Mityngi tzw. „zamknięte" – tylko dla osób, które mają w rodzinie lub wśród bliskich przyjaciół kogoś chorującego na alkoholizm.

Wspólnota gwarantuje pełną ANONIMOWOŚĆ!


Najbliższe grupy Al - Anon:

Grupa „Rita”, Nowy Sącz, ul. Śniadeckich 10 B, spotkania w każdy czwartek godz. 15.30 – 17.00;  każdy trzeci czwartek miesiąca - mityng otwarty

Al - Anon, Nowy Sącz, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa  ul. Zygmuntowska 48 (Kościół Kolejowy – w sali katechetycznej), wtorek godz.17:00 -19:00; drugi wtorek miesiąca spotkanie otwarte

Al - Anon, Mystków spotkania w każdą środę godz. 19:00- 21:00 w przedszkolu przy plebani. Każda ostatnia środa miesiąca – mityng otwarty.

 

kontakt: Region Galicja Al – Anon, Tel. dyżurny 795 753 451 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-13.00 i 19.00-21.00.

Więcej informacji na temat działania grupy Al – Anon  - http://www.al-anon.org.pl/index.html


Jadwiga Jelińska (Reda)

 

Created by Szczepan Sikoń