Małe inicjatywy, duże zmiany
niedziela, 11 grudnia 2016 22:48

Dbają o potrzeby Społeczności

Panie ze Stowarzyszenia Cisy Mogilskie napisały wniosek o dofinansowanie i za otrzymaną dotację nauczyły młodzież gotować i robić zabawki z filcu; zabrały na basen, oswoiły z teatralną sceną oraz poznały z dziennikarzami.

 

 

 

 

 

70 dzieci, 5 warsztatów, 6 miesięcy spotkań, 200 godzin zajęć – to bilans projektu „Małe inicjatywy, duże zmiany – młodzi aktywni w Gminie Korzenna”, którego realizacja trwała od czerwca i właśnie się zakończyła.

 

Stare jak nowe – rękodzieło ludowe

Takie cudeńka wyszły spod igły dzieci biorących udział w warsztatach rękodzielniczych. Zabawki z filcu cieszą oko, są oryginalne i przede wszystkim dają radość tworzenia! Rozbudzają kreatywność i nie nudzą się tak szybko jak te z plastiku.

 

 

Życie zdrowe to życie odlotowe

- Dzieciaki z Gminy Korzenna nie boją się wody! Widać, że są z nią oswojone, dlatego pływać uczą się szybciej niż dzieci mieszkające w miastach – chwalił młodzież instruktor pływania Piotr Dyl z Grybowa. Do wyjazdu na basen w Gorlicach było więcej chętnych niż miejsc! Z zajęć skorzystało 34 uczniów z Mogilna, Lipnicy, Jasiennej i Wojnarowej.

 

Raz na ludowo

Każdy Mieszkaniec naszej gminy kosztował, albo chociaż słyszał o specjalnościach kulinarnych Czesławy Bacia z Koniuszowej. Znana kucharka zdradziła tajniki kuchni regionalnej najmłodszym. Prowadzone przez nią lekcje gotowania i pieczenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie sprawdziło się przysłowie, że „gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść!”. Stoły uginały się od lokalnych smakołyków – spróbowali ich ci, którzy przyszli obejrzeć premierę spektaklu „Szansa” Teatru Dabar.

 

 

Zaskocz na scenie

- Na warsztatach teatralnych nauczyłam się, że nie ma nikogo ważniejszego czy gorszego, ale że wszyscy jesteśmy równi – mówi Justyna Jachowicz z Posadowej Mogilskiej, która brała udział w cotygodniowych lekcjach z ks. Łukaszem Pawłowskim. Na warsztatach członkowie Teatru Dabar ćwiczyli emisję głosu oraz intonację, a także wykonywali zadania aktorskie z zakresu świadomego bycia na scenie. Przekonali się, że słowo to narzędzie oddziaływania i ekspresji. W spektaklu „Szansa” udowodnili, że amatorzy potrafią dorównać poziomem profesjonalistów, i to bez reżysera.

 

 

Świadomi w świecie mediów

Adrenalina to pierwsza żona dziennikarza. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów multimedialnych. Poznali metody tworzenia kampanii społecznych, materiału dziennikarskiego, przygotowania publikacji dotyczących kultury regionu… Zobaczycie, nasza młodzież tak się rozwinie w sieci, że braknie Internetu!

 

Fot. UG (miniaturka), JJ

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by Szczepan Sikoń