Chrystus umarł i zmartwychwstał. Ale wy i tak w to nie wierzycie
sobota, 15 kwietnia 2017 21:26

Bóg nie umarł. Jezus żyje.

Jezus Chrystus żył, umarł i zmartwychwstał, ale wy i tak w to nie wierzycie. Amen – kilkunastosekundowe ale najsłynniejsze kazanie rezurekcyjne. Liturgia Triduum Paschalnego jest niezmienna, może nam już spowszedniała. Ale niech Wielkanoc nie będzie ta sama.

 

 

 

 

Kultowe kazanie rezurekcyjne, wygłoszone przez ks. Mieczysława Malińskiego. Kapłan wypowiedział jedno zdanie: „Jezus Chrystus żył, umarł i zmartwychwstał, ale wy i tak w to nie wierzycie. Amen”, po czym zszedł z ambony. Ludzie przeżyli szok. I chyba ma rację ks. Dariusz Kowalczyk z „Gościa Niedzielnego”, który uważa, że od niby-wiary, która niczemu się już nie dziwi, lepsze jest niekiedy niedowierzanie.


Ewangelie o Zmartwychwstaniu pełne są niedowierzania. Niedowierzał Tomasz, Kobiety, które zastały pusty grób, Apostołowie dla których „słowa wydały się czczą gadaniną i nie dali wiary” (Łk 24,11).

 

 

 

- Wiara bowiem potrzebuje doświadczenia niewiary, by mogła dojrzeć, okrzepnąć. A także po to, by była wiarą pokorną, a nie przemądrzałą, zadufaną w sobie – wyjaśnia ks. Dariusz Kowalczyk.

 

Może właśnie zadziwienie jest najlepszą reakcją na wieść o tym, że Jezus wrócił z cmentarza żywy, że zwyciężył śmierć. Najgorsze to stać się trybikiem w maszynie instytucji. Klękasz, bo nikt nie siedzi; idziesz na adorację bo nie wypada nie iść; ustawiasz się w kolejce do krzyża bo trzeba wrzucić pieniądz. Złe przyzwyczajenie zabija. Uwikłany w skostniały schemat nie spotkasz Żywego Boga.

 

 

 

Chciałoby się zadziwić nad niebywałymi wydarzeniami, o których czytamy w Biblii. Zadziwić i ucieszyć jak dziecko. Tego zadziwienia życzę sobie i wszystkim Czytelnikom portalu.

 

fot. Jadwiga Jelińska, Monika Obrzut

Jadwiga Jelińska (Reda)


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Created by Szczepan Sikoń