„Dom” zobowiązuje. Wielkanoc w Domu Pomocy Społecznej
środa, 19 kwietnia 2017 21:16

Wielkanoc w Domu Pomocy Społecznej

W nazwie ośrodka im. o. Pio w Mogilnie jest słowo „dom”. To zobowiązuje - i nie tylko od święta, ale i na co dzień. Pracownicy zadbali, by zwłaszcza w Wielkanoc żaden z Mieszkańców nie czuł się opuszczony. Było wspólne wykonywanie dekoracji, malowanie pisanek, spacer z koszyczkiem, świąteczny obiad i refleksja nad życiem i śmiercią.

 

 

 

Było tradycyjnie, uroczyście i radośnie, prawie jak w domu. Prawie, bo nie wszyscy zobaczyli  się w Wielkanoc ze swoimi bliskimi. Ale o rodzinną atmosferę w DPS-ie zadbali pracownicy, którzy są dla Mieszkańców jak krewni i towarzyszą im codziennie, także podczas świąt.

Było wspólne poświęcenie pokarmów, wspólna modlitwa i wspólny posiłek. W Wielką Sobotę do kościoła w Mogilnie, z wypełnionymi po brzegi koszykami, powędrowali pani Bernatka, pani Irenka i pan Wacław. Przedstawicielom Mieszkańców towarzyszyła Agnieszka Gorgosz - terapeutka zajęciowa. To z nią Mieszkańcy na kilka dni przed Wielkanocą przygotowywali świąteczne i wiosenne dekoracje, które zdobią każdy pokój w Domu.

 

 

W Wielką Niedzielę wszystkich zgromadziła uroczysta Msza Święta odprawiana przez księdza proboszcza Emila Myszkowskiego, który życzył wszystkim zdrowia, siły i wielu łask od Zmartwychwstałego Chrystusa.

 

 

Po duchowej strawie, Mieszkańcy i pracownicy zasiedli do świątecznego stołu, suto zastawionego tradycyjnymi potrawami. Nie zabrakło żurku, jaj i wielkanocnej babki.

 

 

- Okres Świat Zmartwychwstania Pańskiego dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Ojca Pio w Mogilnie to nie tylko czas radości i świętowania, ale również refleksji nad życiem doczesnym – zauważa Tymon Klimek – dyrektor Domu Pomocy Społecznej.

 

 

Mieszkańcy z uśmiechami na twarzy wspominają świąteczny czas i już szykują się do majówki. - Żeby się tylko ociepliło – mówią spoglądając w okno. Bo jak zaświeci słońce, wyjdą przed ośrodek, będą spacerować po ogrodzie, opalać się na ławeczkach i śpiewać litanię przed figurką Maryi. Chociaż na chwilę zapomną o jesieni życia, a ucieszą wszechobecną wiosną.

 

 

 

Fot. DPS im. o. Pio w Mogilnie

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Created by Szczepan Sikoń