Zielony antybiotyk dostępny od ręki w Mogilnie
sobota, 22 lipca 2017 07:54

Zielony antybiotyk

Każdy o nim słyszał, a nawet jadł, ale jak wygląda i gdzie go szukać w naturalnej postaci, wiedzą tylko nieliczni. Oregano, które kojarzy się głównie z włoską pizzą, rośnie w Mogilnie i wcale nie trudno go rozpoznać – wystarczy szukać fioletowych kwiatków, jak robi to pan Jarosław Roman.

 

 

 

 

Jest jeszcze chłodny świt, a słońce leniwie przedziera się przez chmury; powoli wstaje dzień, zapowiada się piękna lipcowa sobota, więc pan Jarosław Roman wyrusza na tradycyjny spacer za skarbami ziemi. Mieszkaniec Mogilna poszukuje grzybów, ale przy okazji napotyka na stanowiska lebiodki, inaczej dzikiego majeranu. Nazwa która o tym ziele mówi najwięcej to oregano.

 

Choć kojarzone jest głównie z włoską kuchnią, rośnie nie tylko w Europie ale i Azji, a nawet Afryce Północnej! Pan Jarek Roman, mieszkaniec Mogilna zauważa, że na naszych terenach występuje bardzo dużo stanowisk tego ziela.

 

Gdzie go zatem szukać?

- Na przykład w okolicach przysiółka Dziołki i Domu Pomocy Społecznej w Mogilnie – mówi 57-latek.


Jak go rozpoznać?

- W fazie początkowej łatwo pomylić go z powszechnie znanym dziurawcem, bo łodyga i liście tych ziół są bardzo podobne. Dla oregano charakterystyczne są fioletowe, drobne kwiaty – opisuje miłośnik przyrody.Kwitnące ziele lebiodki zbiera się w drugiej połowie czerwca i w lipcu. Najlepiej je ścinać nożyczkami kilka centymetrów nad ziemią, bo wyrywając łatwo to zrobić z korzeniami. Zachowuje ona swój aromat także po zasuszeniu.

 

 

Pan Jarosław Roman zbierał lebiodkę w ubiegłym roku z przeznaczeniem na przyprawę do zupy. Ale jej liści używa się też do kiszenia ogórków, do aromatyzacji kwasu chlebowego oraz jako namiastkę herbaty. Lebiodka ma jednak dużo szersze zastosowanie, np. w lecznictwie. Pobudza apetyt, poprawia trawienie, jest to środek wykrztuśny przy kaszlu i schorzeniach układu oddechowego, pomaga przy reumatyzmie i bezsenności. Używa się go nawet się przy „odbijaniu” się po jedzeniu. Nie bez powodu zatem w literaturze spotykamy się z określeniem, że lebiodka to zielony antybiotyk.
Mogilno, Koniuszowa i Posadowa to królestwo ziół. Na naszych terenach można znaleźć m.in. dziurawiec, szałwię lepką, miętę długolistną, miętę polej, wrotycz, tymianek… Nie trzeba nawet specjalnie szukać, wystarczy się rozejrzeć dookoła.

 


 

 

Fot. JJ

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

Na podstawie:

J. Gładun, F. Mamczur, Rośliny lecznicze w ogródku, Warszawa 1988, ss. 58-59.

Prof. dr J. Muszyński, Ziołolecznictwo i leki roślinne (fitoterapia), Warszawa 1958, ss. 126-127.

 

 

 

 

 

Created by Szczepan Sikoń