Jeszcze tylko dziś i jutro możesz coś zmienić w Kościele
sobota, 30 grudnia 2017 11:32

Masz wpływ na to co dzieje się w Kościele

O Synodzie Diecezji Tarnowskiej słyszał chyba każdy kto w trakcie całego roku chociaż raz był na Mszy Świętej w kościele. Ale nie każdy wie, że w dyskusji o zmianach w Kościele mogą wziąć udział wszyscy. Wystarczy tylko przesłać e-mailem swoje uwagi i propozycje.

 

 

 

Synod to najprościej mówiąc zebranie wybranych kapłanów oraz innych wiernych, którzy mają pomagać biskupowi w podejmowaniu różnych decyzji dla dobra całego Kościoła. Synod ma na celu wzrost wiary. Kościół chce znaleźć odpowiedź na pytanie jak wyrazić tę łaskę w nowych okolicznościach oraz dąży do tego by sprostać pojawiającym się wyzwaniom. Uroczysta inauguracja V Synodu Diecezji Tarnowskiej odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku.

 

Synod jest wydarzeniem „oddolnym”. To co oddolne, jest łatwiej akceptowane, przez to szybciej wprowadzane w życie. Dlatego też każdy może wyrazić swój głos w dyskusji synodalnej. Wystarczy przesłać swoje spostrzeżenia, uwagi i postulaty dotyczące szeroko rozumianego życia religijnego za pomocą formularza na stronie https://synodtarnow.pl/dolacz/ lub wysyłając wiadomość na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Należy się spieszyć, bo kto nie zrobił tego przez cały rok, może wysłać swoje uwagi tylko do końca roku 2017 czyli jeszcze tylko dzisiaj i jutro.

 

 

- Każda przesłana nam opinia jest punktem do refleksji i podstawą do diagnozy. Nawet pojedynczy głos się liczy i jest brany pod uwagę w dyskusji – mówi naszemu portalowi pracownik Sekretariatu V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

 

Niejednokrotnie wierni obserwując to, co dzieje się w Kościele wyrażają swoje niezadowolenie. Warto nazwać problemy po imieniu i zgłosić je właściwym osobom. Taką możliwość daje właśnie Synod. Jeśli konkluzja po synodalnej dyskusji będzie nie tylko kolejnym teoretycznym dokumentem, ale zbiorem konkretnych zmian w Kościele, które  zostaną wprowadzone w życie, to każda opinia osób świeckich jest na wagę złota.

 

Na stronie  V Synodu Diecezji Tarnowskiej czytamy:

 

Nie jest bez znaczenia wyznaczenie w trakcie synodu bardziej konkretnych zadań do podjęcia w ramach różnych dziedzin życia kościelnego, zwłaszcza tych, które bardzo mocno są związane z rozmaitymi przejawami życia społecznego i kulturowego.

Należy spodziewać się także, że synod przyczyni się do odpowiednio pojętego „unowocześnienia” Kościoła w wymiarze zewnętrznym, pokazując właściwe formy obecności w świecie, przy odrzuceniu niektórych naleciałości, które są tylko ludzkimi zwyczajami, które zachowuje się tylko z przyzwyczajenia.

 

Kościół to mimo wszystko nie instytucja, ale wspólnota wiernych, którą założył Chrystus, bo chciał by Jego dzieło zbawcze było dostępne dla wszystkich ludzi, wszystkich narodów i wszystkich czasów. Dlatego też każdy z nas jest za Kościół odpowiedzialny. Nasza troska o naszą wspólnotę może wyrazić się właśnie poprzez zabranie głosu w synodalnej dyskusji.

 


 

 

Jadwiga Jelińska (Reda)

fot. Jerzy Sopalski, JJ

 

 

 

 

 

Created by Szczepan Sikoń