Aktualności
Wianek - ocalmy od zapomnienia słowiańską tradycję
czwartek, 07 czerwca 2018 05:52

Słowiański wianek

Wieniec w pojęciu Słowian był godłem cnoty, a także symbolem plonu i dziewictwa. Mogły go nosić tylko dziewczęta – ślubny wianek był zawsze ostatnim, który zdobił czoło panny. Tydzień po Bożym Ciele, czyli na zakończenie oktawy, przynosi się wianki z ziół i kwiatów na procesję, w celu poświęcenia. Niestety piękna tradycja naszych przodków powoli zanika - wianków w kościele coraz mniej, za to cukierków aż nad to.

Więcej…
 
Pokaz kolekcji letniej czyli Boże Ciało 2018 FELIETON
czwartek, 31 maja 2018 07:54

Boże Ciało ZDJĘCIA

Cholera, jak ja lubię Boże Ciało! Naprawdę czekam na to święto, podobnie jak na Wielkanoc. Ale nie dlatego, że pokażę się z rodzinką w kościele, ksiądz zobaczy z kim idę pod rękę, a sąsiedzi w co jestem ubrana. Nie o to w procesji chodzi! Dla mnie Boże Ciało to przeżycie, jakaś duchowość, piękna tradycja wsi.

Więcej…
 
Dar od Boga zawsze w pobliżu człowieka
czwartek, 31 maja 2018 07:44

Pokrzywa - dar od Boga

Któż z nas nie został poparzony pokrzywą? To uczucie zna chyba każdy, a najbardziej dotkliwe jest dla dzieci.  Bo piecze, swędzi, a nawet boli. Warto uświadomić sobie jednak, że owe poparzenia mają lecznice działanie. Ta roślina to dar matki natury – można z niej zrobić herbatę, sok, a nawet sałatkę. Mieszkaniec Koniuszowej opowiada o efektach stosowania pokrzywy w kuchni.

Więcej…
 
Miesiąc po rocznicy też mówią o Generale. Koniuszowa pamięta cały rok
czwartek, 10 maja 2018 22:38

Szkoła w Koniuszowej

Równo miesiąc temu obchodziliśmy ósmą rocznicę śmierci generała Franciszka Gągora - najwyższego stopniem i rangą polskiego wojskowego, Honorowego Obywatela Gminy Korzenna, rodaka z Koniuszowej i patrona tamtejszej szkoły. Sprawdzamy czy coś na co dzień przypomina tu o dobrym nauczycielu życia, pytamy dyrektora i oddajemy głos uczniom.

Więcej…
 
Nie pozwól by wiosna poszła z dymem
środa, 02 maja 2018 10:04

Nie puszczaj wiosny z dymem

Słoneczna pogoda i długi weekend majowy sprzyjają pracom polowym. Niestety, ale wiele z nich kończy się płonącymi trawami. Wzniecony pożar zagraża ludziom, zwierzętom i dobytkowi, a grzywna to najłagodniejsza kara jaka może spotkać osoby wypalające trawy.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 9 z 25

Created by Szczepan Sikoń