Co dać dziecku, które wszystko ma?
czwartek, 30 maja 2019 20:16

Dzień Dziecka

Tuż po Dniu Matki, wraz z przekładaniem kolejnych kartek kalendarza, narasta w dorosłych (zwłaszcza w rodzicach, dziadkach i chrzestnych) odwieczny problem – co dać dziecku gdy obudzimy się 1 czerwca? Zapobiegawczy już pewnie zrobili zakupy i wydali niemałe pieniądze na kolejną, modną zabawkę, która jest „fajna” i dziecko ją chce (nie mylić z potrzebuje!). Ale gros osób odkłada zakupy na ostatnią chwilę z prostej przyczyny – bo nie wie co kupić! Podpowiadam zatem, co zrobić, by nie wydać połowy wypłaty, nie zwariować w sklepie i najważniejsze – sprawić radość dziecku.


 

NIE! idźmy na łatwiznę


Idąc po najmniejszej linii oporu, można dać dziecku kolejną zabawkę, którą prawdopodobnie (w najlepszym wypadku) po dwóch dniach rzuci w kąt, nie pamiętając nawet kto mu ją dał. Ułatwiając sobie sprawę maksymalnie, można wyjąć z portfela jakąś sumę pieniędzy i wręczyć ją dziecku, by miało na co chce. To ma sens, jeśli wiemy, że nasz syn, chrześnica czy wnuk, zbiera od dłuższego czasu na konkretny cel i te pieniądze rzeczywiście przydadzą się np. na zakup wymarzonego roweru. Sięgając do kieszeni po banknot warto zastanowić się czy dziecko ma świadomość wartości pieniądza. Sto złotych, które z okazji Dnia Dziecka damy rocznemu niemowlakowi, pewnie nie trafi na lokatę z myślą o jego przyszłości. Prędzej jego rodzice wydadzą je na pampersy i prezent będzie (dosłownie) gówno wart…
 

Sobota – dzień dziecka, a nie wiadra i mopa


Dlatego lepiej pokusić się o coś, co jest bardziej atrakcyjne, a przy tym wartościowe, choć wcale nie kosztuje fortuny. CZAS! To jest właśnie najcenniejszy prezent, który możesz dać swojemu ukochanemu dziecku z okazji jego święta. W tym roku kalendarz jest dla nas bardziej łaskawy, bo 1 czerwca wypada w sobotę – zwyczajowo dzień wolny od pracy.

 

 

Niech więc w tym roku, zbliżająca się sobota nie będzie dniem wiadra i mopa, ale rzeczywiście dziecka! Niech nas rodziców, dziadków czy chrzestnych, będzie stać na to, by ten dzień poświęcić tyko najmłodszym z rodu. Świętowanie można zacząć już od śniadania – niech to dziecko zadecyduje i wybierze na co ma ochotę. Naleśniki z nutellą? W taki dzień można zaszaleć! Spędźmy go wedle życzeń (oczywiście realnych do spełnienia) dziecka. Co powiecie na rodziny wypad do kina na bajkę (propozycje poniżej), potem ulubione lody, a po drodze pobyt na placu zabaw, ale bez patrzenia na zegarek? Brzmi dobrze prawda?

 

 

Dziecko ucieszy się też z wycieczki – wspólnego wyjazdu do miejsca pełnego atrakcji (np. zamek, park trampolin, zoo). Warto też zabrać pociechę na jakieś wydarzenie, których w tym dniu w naszej okolicy jest mnóstwo (miejsca i program poniżej). Cały dzień pełen wrażeń można dopełnić np. klimatycznym ogniskiem albo szalonym „piżama party”. 


Najważniejsze, by dać dziecku to, czego ono na co dzień niestety ma najmniej – NASZ CZAS. Ważne, żeby się z nim pobawić, wysłuchać, pokazać nowe i ciekawe miejsce, nauczyć czegoś o czym do tej pory nie miało pojęcia. To zostanie w malutkiej główce i zaprocentuje w przyszłości. A rodzicom, dziadkom, ciociom i wujkom – też się to z pewnością opłaci. Materialnym wymiarem takiego prezentu niech będzie wspólne zdjęcie, które utrwali piękne wspomnienie, gdy RODZINA JEST RAZEM.
 

KINO – REPERTUAR NA 1 CZERWCA


Kino „Sokół” w Nowym Sączu:

 • „Aladyn”,
 • „Dzień czekolady”,
 • „Magiczny dywan”
 • „Panda i banda”

WIĘCEJ: https://www.kino-sokol.pl/repertuar-kina-3.html

 

Kino „Helios” w Nowym Sączu:

 • „Dzień czekolady” – seans z konkursami
 • „Pokémon Detektyw Pikachu” - seans z konkursami
 • „Panda i banda” - seans z konkursami
 • „Aladyn” - seans z konkursami
 • „Paskudy. UglyDolls” - seans z konkursami
 • „Kraina cudów”
 • „Avengers: koniec gry” (od 13 lat)

 

WIĘCEJ: https://www.helios.pl/39,Nowy-Sacz/Repertuar/

 

WYDARZENIA W OKOLICY:


 • Dzień Dziecka w Skansenie i Miasteczku Galicyjskim – 31 maja (piątek)

http://muzeum.sacz.pl/strony_aktualnosci/dzien-dziecka-w-skansenie-3/


 • Biegnij z nami po uśmiech czyli „Run 4 a smile” w Miasteczku Galicyjskim
  1 czerwca (sobota)

Goście specjalni: Kapela Góralska Ciupaga, The Sunflowers i Przyjaciele, Kruca Banda

Cel:  zebrać fundusze, które w całości zostaną przeznaczone na leczenie  i rehabilitację 3,5-letniego Dawida Cebuli podopiecznego Stowarzyszenia SURSUM CORDA

Atrakcje:

 • Loterie fantowe KAŻDY LOS WYGRYWA (cena losu to 10 zł.)
 • Animacje dla dzieci (malowanie twarzy, zabawy na skakańcu)
 • Global Village, czyli poznajemy różne kultury (studenci WSB-NLU)
 • Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy (Ratownik Krzysztof Olejnik)

http://bieg.wsb-nlu.edu.pl/

 

plakat źródło: https://www.facebook.com/events/415493815946370/

 

 • KORZEŃŚKI DZIEŃ DZIECKA – 2 czerwca (sobota)


plakat źródło: www.korzenna.pl

 

 

 

 

Jadwiga Jelińska-Poręba (Reda)

fot. Jadwiga Jelińska-Poręba

 


 

 

Created by Szczepan Sikoń