Matki Boskiej Zielnej – Parafianie poświęcili kwiaty i zioła
sobota, 17 sierpnia 2013 19:31

Rosochatka

Rosochatkę zdobyli w czwartek (15 sierpnia) pielgrzymi, którzy udali się na górę z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Razem z Parafianami z Mogilna, szczyt zdobyli mieszkańcy Ptaszkowej, Cieniawy, Krużlowej i Grybowa. Wszyscy nieśli ze sobą kwiaty i zioła, które zostały poświęcone podczas plenerowej Mszy Świętej.

Święto Matki Boskiej Zielnej obchodzone jest w Kościele od V wieku, jako jedno z najważniejszych maryjnych uroczystości w roku. Przypada w czasie dożynek, dlatego w ramach dziękczynienia za plony, wierni przynoszą do Patronki ziemi i roślin, polne kwiaty, zboże i owoce. Zwyczaj święcenia ziół nie zanika, czego dowodem jest między innymi coroczna pielgrzymka wiernych na Górę Rosochatkę – znajdującą się w północno-zachodniej części Beskidu Niskiego w grupie Gór Grybowskich. Tłumnie zgromadzeni pielgrzymi z okolicznych wiosek udają się górskim szlakiem na szczyt, by tam wspólnie modlić się i wielbić Maryję.

Tradycyjnie, Parafianie z Mogilna przed udaniem się w drogę, wspólnie pomodlili się. Następnie ruszyli górskim szlakiem, podążając za księdzem Łukaszem Pawłowskim. Już w drodze śpiewali radosne pieśni, odmówili różaniec i koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz rozważyli Drogę Krzyżową. Na trasie do grupy dołączali nowi pielgrzymi niosący plony ziemi. Pielgrzymowaniu sprzyjała piękna pogoda.

O godzinie 16.00 rozpoczęła się plenerowa Msza Święta przy polowym, drewnianym ołtarzu, nieopodal wysokiego, metalowego krzyża, wzniesionego w 1982 roku. Słowo Boże do wszystkich pielgrzymów wygłosił ksiądz Łukasz z naszej Parafii. Mówił m.in. o sile modlitwy różańcowej w wypraszaniu Bożych łask. Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie płodów ziemi, które pielgrzymi przynieśli w podzięce za zbiory oraz by okazać uczucie miłości i oddania względem Maryi.

Zdjęcia w galerii.

Jadwiga Jelińska (Reda)


 

Created by Szczepan Sikoń