Użyj głowy, a nie dyni – Bal Świętych zamiast Halloween
wtorek, 31 października 2017 18:02

Użyj głowy a nie dyni

Bal Świętych to propozycja Kościoła katolickiego, która odwraca uwagę dzieci od pogańskiego zwyczaju Halloween. 31 października proponuje się zamiast kostiumu zombie - przebranie świętego, a zamiast psikusów -  wspólną zabawę w rytm wesołej muzyki.

Zakonnica, Święty Józef i kilka Maryjek

Maryja tańcząca z Janem Pawłem II w rytm przeboju Budki Suflera? Jest to możliwe nie tylko w niebie, ale i na ziemi podczas Balu Wszystkich Świętych. To zabawa w duchu chrześcijaństwa, której ideą jest ukazanie dzieciom świętości jako największego celu do którego dążymy. Ma pokazać, że chrześcijanin nie jest przerażony umieraniem, ale potrafi się radować na myśl o spotkaniu z Bogiem po śmierci. Pomysłodawcy podkreślają, że nie ma potrzeby sięgać po obce tradycje, a wystarczy odnowić te, które od wieków są w naszej kulturze.

Na Balu obowiązują oczywiście stroje – dzieci przebierają się za postać dowolnego świętego lub błogosławionego, np. swojego patrona. Dziewczynki, które lubią księżniczki dobrze poczują się w kreacji świętej królowej Jadwigi, która nosiła koronę. Prosty w skompletowaniu jest strój Maryi i Józefa; zaś oryginalny siostry zakonnej, którą była np. św. siostra Faustyna albo bł. Julia Rodzińska z Nawojowej.

Kontra dla Halloween

Apele osób duchownych, by nie brać udziału w niebezpiecznej zabawie, która grozi otwarciem się na działanie złych duchów nie wystarczyło, dlatego Kościół znalazł alternatywę dla pogańskiej maskarady z okazji Halloween.

Bal Wszystkich Świętych cieszy się coraz większą popularnością, a organizowany jest przez parafie, szkoły publiczne i katolickie, a nawet domy kultury, na przełomie października i listopada. Wiele z tych imprez odbywa się dokładnie 31 października czyli dokładnie w Halloween, stanowiąc dla zachodniego święta poważną konkurencję. Tym bardziej, że na Balu Wszystkich Świętych atrakcji nie brakuje – jest muzyka, taniec, słodycze, czasami nawet orszaki w strojach i konkursy z nagrodami.

Kiedy i gdzie na ten Bal?

Typowego Balu w okolicy nie ma, ale podobną propozycję, nie tylko dla dzieci ale i dorosłych, składają wiernym kapłani z Parafii św. Rocha w Nowym Sączu. W tamtejszym kościele o godz. 19.30 rozpocznie się wspólne Modlitewne Uwielbienie Jezusa i Świętych.

plakat źródło: www.parafiarocha.pl

Natomiast pochód Wszystkich Świętych zorganizowali dzisiaj Księża i Siostry Dominikanki w Parafii Nawojowa. Chętni przebrani za świętego (świętą) lub błogosławionego (błogosławioną) przeszli dzisiaj barwnym orszakiem od domu bł. Julii Rodzińskiej do kościoła. Był różaniec ze świętymi, a po mszy niespodzianki.

1 listopada to nie smutne święto zmarłych, ale wręcz przeciwnie – radosny dzień Wszystkich Świętych, czyli tych, którzy już cieszą się oglądaniem Boga w niebie.

fot. pixabay.com; Przedszkole Publiczne Sióstr Prezentek; Siostry Dominikanki