Daj życie – dowiedz się więcej o białaczce i podaruj szpik
piątek, 12 kwietnia 2013 22:03

Razem przeciw białaczce

„Studenci wspólnie przeciw białaczce” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczna akcja oddawania szpiku i ratowania życia chorych. 18 kwietnia (czwartek) odbędzie się rejestracja dawców szpiku kostnego. Organizatorzy zapraszają wszystkich, nie tylko studentów. Nie należy się bać! Obalamy mity na temat pobierania komórek macierzystych.


- Większości z nas pobranie szpiku kojarzy się z kłuciem kręgosłupa, bólem, pobieraniem tkanek, kawałków kości... Wiedza ludzi na ten temat jest znikoma. Tkwimy w błędnych przekonaniach dotyczących szkodliwości oddawania szpiku, przekazywanych „z pokolenia na pokolenie” – wyjaśnia ratownik medyczny Anna Kożuch. - Dla mediów jest to temat niechodliwy i nudny, więc go nie nagłaśniają. Tylko od czasu do czasu pojawia się gdzieś wzmianka na temat oddawania szpiku ale niewiele osób wie, co to tak naprawdę jest i jak przebiega – tłumaczy ratownik Anna, mieszkanka Koniuszowej, zaangażowana w organizację akcji oddawania szpiku kostnego w Nowym Sączu.

„Studenci wspólnie przeciw białaczce” to projekt zainicjowany przez Fundację DKMS Polska. Jego celem jest zjednoczenie blisko 2 000 000 studentów z całej Polski, którzy podejmują próbę ratowania życia cierpiących na nowotwory krwi. W Nowym Sączu po raz pierwszy akcja oddawania szpiku kostnego w ramach tego projektu odbyła się w 2009 roku. Dwie największe sądeckie uczelnie – PWSZ oraz WSB-NLU kontynuują rozpoczętą 4 lata temu tradycję, deklarując chęć współpracy i solidarności w społecznie ważnej kwestii ratowania życia i zdrowia chorych na białaczkę.

- Białaczka to nie tylko jakieś abstrakcyjne pojęcie, o którym czasem słyszymy w telewizji i myślimy, że nas nie dotyczy. Co godzinę jakaś osoba słyszy diagnozę – białaczka. W ostatnich latach ta choroba dotknęła też kilku naszych Parafian. Oni także potrzebowali komórek macierzystych szpiku – mówi Anna Kożuch. - Znaleźć dawcę zgodnego tkankowo jest niewyobrażalnie trudno, wręcz graniczy to z cudem. I My możemy być takim cudem dla kogoś kto tego szpiku naprawdę potrzebuje, kto czeka na niego miesiącami, niejednokrotnie latami i żyje nadzieją, że gdzieś znajdzie się osoba która, podaruje mu drugie życie.  Zwiększy szansę chorych na białaczkę na odnalezienie swojego „bliźniaka genetycznego” – kontynuuje ratownik Anna, która studiuje także pielęgniarstwo w PWSZ.  - Nic nie tracąc – dajemy życie. Nigdy nie wiadomo co nas spotka, nigdy nie wiadomo czy jutro to my lub ktoś z naszych bliskich nie zachoruje. Warto więc poświęcić chwilę i dokonać rejestracji  18 kwietnia między godziną 9.00 a 17.00 – zachęca.

Rejestracji można dokonać 18 kwietnia (najbliższy czwartek) w Instytucie Kultury Fizycznej PWSZ przy ul. Kościuszki 2 w Nowym Sączu, w godzinach od 09.00 do 17.00. W zależności od liczby chętnych - z naszej Parafii może być zorganizowany bus, który zawiezie na miejsce rejestracji. Na specjalny bus można zapisać się u Księży do wtorku. Czwartkowe spotkanie będzie polegało WYŁĄCZNIE na rejestracji oraz pobraniu 4ml krwi (jak podczas standardowego pobrania krwi do badań w ośrodku czy szpitalu). Należy mieć ze sobą DOWÓD OSOBISTY. Akcję przeprowadzą studenci sądeckich uczelni: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Wyższej Szkoły Biznesu National Louis University.

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z PODSTAWOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT BIAŁACZKI, POZNAJ FAKTY I ZAPOMNIJ O MITACH !

BIAŁACZKA to nowotwór krwi, którego niektóre postacie wymagają przeszczepu komórek macierzystych szpiku kostnego. W przypadku braku jej prawidłowego leczenia prowadzi do śmierci.

Kto może zostać dawcą ?
Każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia

Kto nie może zostać dawcą ?
•    Osoba poniżej 18 roku życia lub powyżej 55 roku życia 
•    Osoby, które ważą mniej niż 50kg lub mające otyłość
•    Z poważnymi chorobami
•    Uzależnione od leków, alkoholu, narkotyków i innych substancji

Ciąża jest przeciwwskazaniem czasowym - po ciąży można zostać dawcą, również jeśli czasowo zażywamy jakieś leki (a za tydzień czy miesiąc juz nie będziemy ich zażywać).

Jak duże są szanse, że faktycznie ZOSTANĘ DAWCĄ?
•    Nie zawsze zarejestrowanie się oznacza, że zostanie się faktycznie dawcą!
•    W ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje dawcą.
•    W ciągu 1. roku od daty rejestracji, tylko 1% potencjalnych dawców ma szansę na zostanie faktycznym dawcą.

Na temat pobierania komórek macierzystych istnieje wiele mitów.

MIT:
Komórki macierzyste są pobierane z rdzenia kręgowego (kręgosłupa)
FAKT:
Przy pobraniu komórek macierzystych nie jest naruszony rdzeń kręgowy dawcy. Komórki macierzyste pobierane są:
•    z krwi obwodowej
•    z talerza kości biodrowej (zabieg w pełnym znieczuleniu).

MIT:
Komórki macierzyste pobierane są w trakcie skomplikowanej operacji.
FAKT:
W  80 - 90 % przypadków pobiera się komórki macierzyste z krwi obwodowej.
Zabieg pobrania tą metodą wykonywany jest ambulatoryjnie i nie wymaga pobytu w klinice.

MIT:
Przekazanie komórek macierzystych powoduje uszczerbek na zdrowiu dawcy.
FAKT:
W ciągu około dwóch tygodni organizm dawcy samoistnie odtwarza komórki macierzyste. Dając je choremu dajemy szansę na nowe życie, sami nie ponosząc żadnego uszczerbku na zdrowiu.

Bycie potencjalnym dawcą szpiku to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy okaże się, że właśnie TY  jesteś genetycznym bliźniakiem, dasz komuś  nadzieję na nowe życie. Jeśli wtedy zrezygnujesz, odbierzesz komuś tę nadzieję.  Zastanów się, zanim podejmiesz decyzję o rejestracji. Musi być to wybór świadomy!

 

Więcej informacji:

Oficjalna strona Fundacji DKMS - http://www.dkms.pl/choose.html

Wydarzenie na FB - https://www.facebook.com/podzielsieszpikiem

 

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

Created by Szczepan Sikoń