„Już gościsz Jezu w sercu mym” – biały tydzień drugoklasistów
poniedziałek, 13 maja 2013 21:42

I komunia i biały tydzień

Zakończył się tzw. biały tydzień. Przez ostatnie 7 dni, dzieci z klas drugich przeżywały okres oktawy komunijnej. Uroczystość Pierwszego Pełnego Uczestnictwa w Eucharystii  w naszej parafii miała miejsce w ubiegłą niedzielę – 5 maja.


Oktawa odbywała się w podobnym nastroju jak sama uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Podczas białego tygodnia, dzieci nosiły białe stroje i zajmowały miejsca blisko ołtarza. Okres ten przypominał drugoklasistom o przyjęciu ważnego sakramentu i był symbolem ich duchowej czystości. Każdego dnia w sposób szczególny dziękowały swoim rodzicom, nauczycielom i katechetom za troskę wychowania i przekazane im wartości. Oktawa służyła wyciszeniu i wspomagała pełne przeżywanie sakramentu Eucharystii. Warto wiedzieć, że biały tydzień wywodzi się z tradycji pierwszych chrześcijan, gdy nowi członkowie Kościoła przez tydzień nosili białe szaty na znak swojego zjednoczenia z Chrystusem.

W tym roku do Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło czterdzieści czworo dzieci. Podobnie jak w ubiegłych latach, przed rozpoczęciem uroczystej Mszy Świętej, rodzice pobłogosławili swoje pociechy. Następnie wszyscy w uroczystej procesji udali się do parafialnego kościoła. W czasie nabożeństwa, dzieci odnowiły przyrzeczenia chrzcielne oraz złożyły obietnice trzeźwości. Dziewczynki zaśpiewały psalm, dwaj chłopcy – Szymon Sierotowicz z Koniuszowej oraz Paweł Konicki z Mogilna, przeczytali kolejno pierwsze i drugie czytanie. Pozostałe dzieci również aktywnie włączyły się w oprawę Mszy Świętej, przynosząc do ołtarza dary, wypowiadając słowa pięknych modlitw oraz recytując okolicznościowe wiersze. Do komunii drugoklasiści przystępowały wraz ze swoimi rodzicami.

Po specjalnym błogosławieństwie udzielonym przez księdza proboszcza Emila Myszkowskiego, dzieci otrzymały bochenki chleba, którymi miały podzielić się z bliskimi oraz pamiątkowe obrazki. Następnie fotograf wykonał wszystkim drugoklasistom pamiątkowe zdjęcia.

Do tego ważnego wydarzenia dzieci przygotowywały się przez ostatnich kilka miesięcy. Pomagali im kapłani, którzy uczyli podstawowych prawd wiary na katechezie oraz organizowali dodatkowe spotkania w kościele. Księża: Emil, Andrzej oraz Łukasz zadbali także o duchowe przygotowanie drugoklasistów, udzielając w sobotę (4 maja) sakramentu pokuty.

 

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

Created by Szczepan Sikoń