Czas wspomnień - święcenia i prymicje kapłańskie o. Andrzeja Filipa
poniedziałek, 13 maja 2013 21:59

Wspominamy - Święcenia i Prymicje

Wczoraj i dziś w sposób szczególny pamiętamy o pochodzącym z naszej parafii misjonarzu Kombonianinie. Wracamy pamięcią do wydarzeń z 12 i 13 maja ubiegłego roku. Wtedy to o. Andrzej Filip pochodzący z Koniuszowej, przyjął w Parafii Mogilno święcenia kapłańskie oraz odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą. Dziś pracuje z najbiedniejszymi i najbardziej potrzebującymi w Mozambiku.


Dokładnie rok temu, 13 maja 2012 roku w naszej parafii o. Andrzej Filip odprawił swoją Mszę Świętą Prymicyjną. W uroczystości o godzinie 11.00 wzięli udział jego bliscy, przedstawiciele wspólnoty Kombonianów z Krakowa i Warszawy, liczni kapłani, przedstawiciele władz z wójtem Gminy Korzenna Leszkiem Skowronem na czele, delegacja strażaków OSP Mogilno oraz tłumnie zgromadzeni parafianie. Wystąpił chór parafialny oraz gminna Orkiestra Dęta OSP. Pamiętamy także utwór „Uczniowie Pana”, który przygotowały dla ojca Andrzeja dzieci ze Scholi. Nadal brzmią w uszach afrykańskie pieśni, wykonane wówczas przez zespół Tibi Cantamus i o. Macieja Zielińskiego – misjonarza Zakonu Kombonianów, odpowiedzialnego również za ruch Świeckich Misjonarzy Kombonianów.

Na długo w pamięci pozostanie także przyjęcie prymicyjne, na które o. Andrzej zaprosił do Zespołu Szkół im. Franciszka Gągora w Koniuszowej. Wystrój pomieszczenia oraz program artystyczny wprowadziły zebranych w urzekający klimat Afryki.

Myślami powracamy również do wcześniejszych wydarzeń. Na dzień przed Prymicjami - 12 maja ubiegłego roku, o. Andrzej przyjął z rąk biskupa Janusza Kalety kapłańskie święcenia. Dla Parafian była to radość podwójna – społeczność mogła cieszyć się darem kolejnego powołania misyjnego oraz faktem, iż po raz pierwszy w historii, święcenia kapłańskie naszego rodaka, odbyły się nie w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, ale w rodzinnych stronach – w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża w Mogilnie.

Dziś o. Andrzej Filip przebywa w Mozambiku -  powrócił do pierwszej placówki, do której został posłany na doświadczenie misyjne jeszcze przed Święceniami Kapłańskimi. - Praca tutaj - przede wszystkim duszpasterstwo młodzieży - jest dla mnie nowym doświadczeniem, wielkim wyzwaniem, za które dziękuję – mówi o swojej misji o. Andrzej. - Wiem, że nie będzie to łatwa praca, ponieważ parafia nie jest jeszcze całkiem zorganizowana. Początki zawsze są trudne, ale jestem dobrej myśli, ponieważ widzę chęć współpracy ze strony młodzieży, a z pomocą Bożą wszystko jest możliwe – wyznaje Kombonianin.

Wkrótce w galerii będą dostępne zdjęcia o.Andrzeja Filipa z jego misji w Mozambiku.

Polecam podobny artykuł o tym wydarzeniu TUTAJ

Szczegółowe sprawozdanie ze Święceń oraz Prymicji o. Andrzeja Filipa publikowaliśmy TUTAJ

Wywiad z o. Andrzejem Filipem TUTAJ

Oficjalna strona Misjonarzy Kombonianów http://kombonianie.pl/

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

Created by Szczepan Sikoń