uBoga droga – skarby niebieskie
środa, 18 grudnia 2013 15:24

RoratyProcesja z lampionami, kazanie z udziałem dzieci, losowanie figurki Dzieciątka Jezus. To wszystko dzieje się podczas RORAT. Już tylko kilka takich nabożeństw pozostało do Świąt Bożego Narodzenia. Zachęcamy wszystkich do udziału.

 

Roraty rozpoczynają się w naszym kościele o godzinie 6.30. W uroczystej procesji do ołtarza zmierzają dzieci niosące lampiony, ministranci, lektorzy, dziewczynki z DSM-u oraz kapłani. Początek Mszy Świętej zawsze odbywa się w ciemnościach. Światło rozbłyska dopiero podczas Hymnu Anielskiego.

Każdego dnia inny święty wskazuje drogę do Boga. Podczas kazania, ksiądz zaprasza dzieci do ołtarza – przybliża im sylwetkę świętego i wyjaśnia czego powinny się od niego uczyć. W tym tygodniu z dziećmi rozmawia ksiądz proboszcz Emil Myszkowski. Po Mszy Świętej dzieci dostają karteczki z wizerunkiem świętego do wklejenia na plakat.

Codziennie ktoś zabiera ze sobą figurkę małego Jezusa, by adorować go wraz z rodziną. Dzieci zostają wybrane na podstawie losowania. - Zachęcamy aby przynosić serduszka z imionami i wpisanym dobrym uczynkiem, które dziecko zrobiło – mówią księża.

Po nabożeństwie, księża zapraszają dzieci i młodzież na słodką drożdżówkę i herbatę.

Msza RORATNIA to pierwsza Msza o wschodzie słońca w okresie adwentu. Poświęcona jest Matce Bożej, która kojarzona jest z jutrzenkę, która wyprzedza Słońce, a więc Chrystusa. Symbolika oznacza, że Maryja w sposób szczególny oczekiwała przyjścia Jezusa, swojego syna. Nazwa tej mszy pochodzi od pierwszych słów pieśni, śpiewanej na jej rozpoczęcie: „Rorate caeli desuper...”, co oznacza: „Spuście rosę, niebiosa”. Pieśń wywodzi się z biblijnej Księgi Izajasza i wyraża oczekiwanie na przyjście Dzieciątka.
Jadwiga Jelińska (Reda)

 

Created by Szczepan Sikoń