„Przedszkole w Matany” – poślijmy razem kawałek serca do Afryki!
piątek, 23 stycznia 2015 19:40

Sukces i kontynuacja projektu

Każdego dnia od poniedziałku do piątku o godz. 13:00 dzieci otrzymują posiłek. 422 roześmianych przedszkolaków z Ugandy zajada kaszę wyjmując ją małymi rączkami z kubeczków. Rok temu pisaliśmy o rozpoczęciu projektu Świeckich Misjonarzy Kombonianów „Przedszkole w Matany”, dzisiaj informujemy o sukcesie i kontynuacji dzieła, w które włączyły się także Rodziny z naszej Parafii.

 

O projekcie pisaliśmy:

http://www.parafiamogilno.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=230:ratuj-przedszkole-w-ugandzie-szukamy-60-rodzin&catid=2:aktualnoci&Itemid=2


Do tej pory projekt „Przedszkole w Matany” zaangażował 70 polskich rodzin, które dokonując przelewu środków na konto, ofiarują dzieciom coś cenniejszego niż pieniądze – uśmiech, nadzieję i nowe szanse. Dzięki comiesięcznym wpłatom na potrzeby przedszkola przekazano 60 tysięcy złotych. Pieniądze wydawane są przede wszystkim na żywność dla przedszkolaków – zakup podstawowych produktów takich jak owsianka, poszo i fasola. Śniadanie i obiad, które dzieci otrzymują w przedszkolu są bardzo często jedynymi posiłkami jakie jedzą przez cały dzień.


Przedszkole Św. Daniela Comboniego w Matany (Uganda) umożliwia naukę dzieciom w wieku od 3 do 6 lat przez 5 dni w tygodniu oraz gwarantuje dwa posiłki dziennie.  - Brak uśmiechu u głodnego człowieka jest całkowicie zrozumiały. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w przypadku najmłodszych – dzieci z powodu głodu nie mogą się nawet normalnie uczyć. Wychowankom naszego ośrodka groziło znalezienie się w takiej sytuacji. Dzięki Waszej pomocy udało się jednak temu zapobiec – cieszy się o. John Bosco Mubangizi proboszcz Parafii w Matany.


Wspólnym działaniem możemy tworzyć wielkie dobro i wywoływać wiele radości na twarzach tych maluchów. Wielokrotnie w rozmowach z darczyńcami słyszę określenie „moje dzieci w przedszkolu” lub „nasze dzieci w Matany”. Cieszę się wtedy niezmiernie, iż tak bardzo utożsamiacie się z tymi maluchami w potrzebie – mówi Michał Kędzior koordynator projektu „Przedszkole w Matany” w Polsce.


Nieustannie poszukujemy nowych darczyńców – rodziny, osoby indywidualne, firmy, którzy zdecydują się wesprzeć dzieci z Matany w 2015 roku. Chętni do comiesięcznych wpłat w wysokości 50 złotych proszeni są o kontakt z Jadwigą Jelińską: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub 797921119. Odpowiem na każdą wiadomość, odbiorę każdy telefon!

Istnieje także możliwość jednorazowego wsparcia projektu poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Misjonarzy Kombonianów: ING Bank Śląski: 27 1050 1445 1000 0022 8669 0751 z dopiskiem: “Przedszkole w Matany”.

Dzieci, ich rodzice oraz nauczyciele doceniają pomoc z Polski i są prawdziwie wdzięczni za każdy gest solidarności.

 

Piosenka przedszkolaków z Matany z podziękowaniem dla Was: https://www.youtube.com/watch?v=Z4Kpd-FoDc8

Obiad w przedszkolu: https://www.youtube.com/watch?v=teC5iB-fOEo

Zdjęcia dzieci z Przedszkola św. Daniela Comboniego w Matany w galerii

 

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Created by Szczepan Sikoń