Na (wszelki) wypadek święcenie pojazdów dzisiaj
poniedziałek, 24 lipca 2017 23:35

Poświęcenie pojazdów

25 lipca w liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących, kapłani dokonują poświęcenia samochodów. W parafii Mogilno poświęcono pojazdy już w niedzielę, ale kto nie był, może poświęcić swój środek transportu w parafiach sądeckich.

 

 

 

 

Chociaż wspomnienie świętego Krzysztofa patrona kierowców w liturgii Kościoła katolickiego ustanowione jest na 25 lipca, w wielu parafiach, także na Mogilnie, obrzędu pokropienia samochodów wodą, kapłani dokonali już w niedzielę.

 

Dzisiaj dokonać poświęcenia środków transportu będzie można w następujących parafiach na terenie Nowego Sącza:


Parafia pw. Ducha Św. (Ojcowie Jezuici) – po Mszy Św. o godz. 18.00 (parking na terenie Jezuickiego Centrum Edukacji. Wjazd od Bulwaru Narwiku)

Parafia pw. Św. Kazimierza – po Mszy Św. o godz. 18.00

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego (Kolejowa) – po Nowennie do Matki Bożej o godz. 18:00.

 Chociaż, jak wynika z policyjnych analiz, w pierwszym półroczu 2017 roku odnotowano znaczny spadek wypadków, to jednak wciąż na drogach giną ludzie.

W okresie od stycznia do czerwca br. w Polsce doszło do 14127 wypadków, w których zginęło 1130 osób a 17175 zostało rannych - jest to o 1249 mniej wypadków  w porównaniu do półrocza 2016 roku co daje spadek o blisko 7%, a także mniej rannych o ponad 1000 i zabitych o prawie 200 (źródło statystyki: www.policja.pl).

Stare przysłowie mówi, że pośpiech nie jest dobrym doradcą. Analiza przyczyn powstawania wypadku skłania wciąż do tych samych wniosków - jedną z głównych przyczyn jest niezmiennie nadmierna prędkość. To również  w związku z nadmierną prędkością dochodzi do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi.

 

 

Księża po nabożeństwie kropią samochody święconą wodą i przypominają modlitwę do św. Krzysztofa, którą niektórzy kierowcy modlą się na co dzień. Czy olbrzym z Azji Mniejszej rzeczywiście pomaga kierowcom?

- To, że święcimy pojazdy jest wyrazem naszej wiary. Wierzymy, że dzięki poświęceniu, samochody nie będą zawodzić, a Święty Krzysztof będzie czuwał nad kierowcami – mówi Dawid Ogorzałek. Prezes OSP Mogilno dodaje, że co roku jednostka święci strażackie wozy. Wierzymy, że to pozwoli nam zawsze szczęśliwie dojechać na miejsce zdarzenia, jak również szczęśliwe wrócić. 

„Niosący Chrystusa”, bo tak tłumaczy się imię Krzysztof, odznaczał się wielką siłą, a legenda głosi, że na swoich potężnych barkach przenosił pielgrzymów idących z Wschodu do Ziemi Świętej na drugi brzeg Jordanu.Pewnej nocy usłyszał głos Dziecka, które prosiło o transport na drugi brzeg. Kiedy Krzysztof wziął je na ramiona, poczuł ogromny ciężar. Zawołał: „Kto jesteś, Dziecię?”. Otrzymał odpowiedź: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat”.

 


 

 

 

 

Fot. JJ, OSP Mogilno

Jadwiga Jelińska (Reda) 

Created by Szczepan Sikoń