Habemus Papam – Cardinalem Bergoglio
środa, 13 marca 2013 23:58

Mamy Papieża !

Kardynał Jorge Mario Bergoglio – jezuita z Argentyny został dzisiaj (13 marca) wybrany 266 papieżem. Nowy Ojciec Święty przybrał imię Franciszek. Msza inaugurująca jego pontyfikat odbędzie się 19 marca.Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie pojawił się o godz. 19.06, drugiego dnia konklawe, po zakończeniu piątego głosowania. Papież Franciszek przemówił do wiernych tłumnie zgromadzonych na placu św. Piotra o godz. 20.24. - Bracia i siostry, dobry wieczór. Wiecie, że konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa. Zdaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli go prawie na końcu świata. Dziękuję wam za powitanie – pierwsze słowa jakie nowo wybrany papież skierował do wiernych. - Chciałbym pomodlić się za naszego papieża emerytowanego, Benedykta XVI. Módlmy się razem za niego, by Pan Bóg mu błogosławił, a Matka Boska go strzegła – dodał Franciszek.

Papież odmówił z wiernymi „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Mario” i „Chwała Ojcu”. Po wspólnej modlitwie, powiedział: - A teraz zacznijmy ten wspólny szlak biskupa i ludu, ten szlak Kościoła Rzymu, pierwszego w miłości wśród wszystkich Kościołów. Szlak braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania. Módlmy się zawsze za siebie, jedni za drugich. Módlmy się za cały świat, by było wielkie braterstwo. Życzę wam, by ten szlak Kościoła, który dziś zaczynamy, na którym będzie mi pomagał kardynał wikariusz tu obecny, był owocny dla ewangelizacji tego pięknego miasta.

Media donoszą, że wybór kardynała Bergoglio na papieża to ogromne zaskoczenie. Jest pierwszym w historii Kościoła papieżem z Ameryki Łacińskiej. Mówi się, że nowy papież jest reprezentantem konserwatyzmu. Sprzeciwiał się w 2010 r. legalizacji małżeństw jednopłciowych, potępiał eutanazję i aborcję.

Biografia nowego papieża Franciszka TUTAJ

Jadwiga Jelińska (Reda)

 

Created by Szczepan Sikoń