6 stycznia – ślemy życzenia dla księdza Pawła i ojca Andrzeja
piątek, 05 stycznia 2018 22:15

Dzień Pomocy MisjomW Święto Trzech Króli czyli w Dzień Pomocy Misjom, łączymy się z tymi, którzy głoszą Dobrą Nowinę nieznającym Chrystusa. Misjonarze potrzebują naszego duchowego i materialnego wsparcia. 6 stycznia nasze myśli kierujemy więc szczególnie w stronę Afryki oraz Azji – pamiętamy o ojcu Andrzeju Filipie, który pełni misję w Mozambiku oraz księdzu Pawle Kociołku posługującym w Bangladeszu.

 

 

 

Jak podaje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji aktualnie posługuje na misjach 2032 polskich misjonarzy i misjonarek, w tym 311 księży diecezjalnych, 972 zakonników i 692 sióstr zakonnych, a także 57 misjonarzy świeckich z Polski. Przebywają oni w 100 krajach na wszystkich kontynentach. Wśród misjonarzy są pochodzący z Koniuszowej: ojciec Kombonianin Andrzej Filip oraz Salezjanin ksiądz Paweł Kociołek.

 


 


W Święto Trzech Króli podkreśla się, że misjonarze bardzo często stają wobec konfliktów lokalnych, które przeradzają się w rzezie i rozboje, a nawet otwartą wojnę. Udzielają schronienia i pomocy cierpiącym, troszczą się o ofiary nienawiści i wojen. Ryzykują własnym zdrowiem i życiem, by trwać w solidarności z prześladowanymi i bezbronnymi.

 

 

Dlatego tak ważne jest duchowe i materialne wsparcie misjonarzy. 6 stycznia w kościołach w całej Polsce zbierane będą ofiary, które zostaną przeznaczone na sfinansowanie ich działalności. Warto też pamiętać o modlitwie w intencji misjonarzy, by nie zabrakło im zapału i gorliwości oraz by jak Gwiazda Betlejemska prowadzili do Chrystusa tych, wśród których posługują.

 

Misjonarzy ucieszą też dowody pamięci – życzenia z okazji ich święta, email z pozdrowieniami albo krótka wiadomość na FB. Dla nas to mały gest, ale dla kogoś kto jest na misji, bardzo dużo znaczy.

 

 

Jadwiga Jelińska (Reda)

fot. archiwum o. Andrzeja Filipa; ks. Paweł Kociołek - źródło FB

 

 

 

 

 

 

 

  

Created by Szczepan Sikoń