Strona głównaArchiwumGen. Gągor patronem szkoły w Koniuszowej!

Gen. Gągor patronem szkoły w Koniuszowej!

Imię generała dra Franciszka Gągora otrzymał 3 września Zespół Szkół w Koniuszowej. Uroczystość rozpoczęto od podniosłej Mszy Świętej polowej. Potem było poświęcenie sztandaru, nadanie placówce imienia, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i otworzenie Instytutu Pamięci.

W obchodach wzięła udział żona i dzieci generała, ojciec i rodzeństwo, licznie przybyli mieszkańcy oraz przedstawiciele władzy i Wojska Polskiego.Patronem Zespołu Szkół w Koniuszowej ustanowiono generała Franciszka Gągora. Tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej z 2010 roku, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, urodził się i wychował w tej miejscowości. Wybór Franciszka Gągora podyktowany był jednak nie tylko faktem, iż śp. generał był rodakiem mieszkańców Koniuszowej. Podczas sobotniej uroczystości wielokrotnie mówiono, iż zmarły wojskowy był pierwszym rycerzem Rzeczypospolitej, intelektualistą i patriotą oraz tytanem pracy. Wymieniając najważniejsze cechy jego charakteru, podkreślano, iż był on nauczycielem życia i nadal stanowi wzór do naśladowania, szczególnie dla młodego pokolenia.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej. Głównym koncelebransem był ks. bp Józef Guzdek,  ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Przy ołtarzu stanęli także m.in. ks. Emil Myszkowski – proboszcz parafii Mogilno, ks. Andrzej Chmielarz – wikariusz oraz pochodzący z Koniuszowej ks. Stanisław Ruchała. W homilii,  ks. Biskup nawiązał do przypowieści o talentach, którą zebrani usłyszeli w Ewangelii. Gorąco apelował przede wszystkim do młodzieży, aby pomnażali dary i talenty, podobnie jak to uczynił  patron ich szkoły. Wymieniając tytuły, funkcje oraz misje i operacje, w których brał udział śp. generał, bp Guzdek starał uświadomić uczniom, że sukces mogą osiągnąć nawet mieszkańcy wsi, którzy mają mniejsze możliwości.

– Generał Franciszek Gągor, dzięki determinacji i umiłowaniu nauki, przetarł drogę nie do pokonania – powiedział. – Wy też możecie podążać tą drogą! – zachęcał dzieci i młodzież. W homilii ks. Biskup przytoczył słowa byłego Ministra Obrony Narodowej  Bogdana Kilicha, który nazwał śp. Franciszka Gągora tytanem pracy.

– Przychodził do sztabu pierwszy i wychodził ostatni – gasił światło. Pełnił ogromnie ważną funkcję w państwie, a przy tym był człowiekiem niezwykle skromnym.  Potem miało miejsce poświęcenie sztandaru z wizerunkiem śp. gen. Franciszka Gągora. Po Mszy Świętej, Przewodniczący Rady Gminy Korzenna – Wiesław Kracoń, odczytał akt nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Koniuszowej imienia generała dra Franciszka Gągora. Następnie sztandar przekazano dyrektorowi szkoły Jarosławowi Glińskiemu i młodzieży. Po występach uczniów, głos oddano zaproszonym gościom.

– Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mój małżonek, jako ceniony obywatel tej gminy, został patronem szkoły w Koniuszowej – powiedziała zebranym żona śp. generała, Lucyna Gągor. W kierunku młodzieży skierowała słowa:  Patronem zostaje wielki człowiek, który poprzeczkę stawiał sobie coraz wyżej. Mój mąż jest przykładem pomnażania wiedzy zdobywanej w szkole. Placówka w Koniuszowej to dobra szkoła, skoro jej absolwent zaszedł tak daleko – powiedziała wdowa po generale. Wójt Gminy Korzenna – Leszek Skowron dodał: Uczniowie tej szkoły powinni być dumni, że mają takiego patrona.Wśród zaproszonych gości, obok Lucyny Gągor – żony śp. generała oraz syna i córki, znaleźli się także jego ojciec Jan oraz rodzeństwo. Przybyli również koledzy i koleżanki z lat szkolnych, m.in. z I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Na uroczystości obecny był także Szef Sztabu Generalnego – gen. Mieczysław Cieniuch, ośmiu innych generałów Wojska Polskiego oraz kompania reprezentacyjna. Pojawili się m.in. senator Stanisław Kogut, posłowie na sejm: Barbara Bartuś, Anna Paluch i Arkadiusz Mularczyk oraz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

Podczas uroczystości poświęcono tablicę pamiątkową oraz otwarto Instytut Pamięci znajdujący się na terenie szkoły. Część oficjalną zakończył występ orkiestry pod komendą por. Krzysztofa Rybickiego. Goście udali się na poczęstunek, a mieszkańcy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę. Wieczorem rozpoczęto zabawę taneczną, a na scenie wystąpił zespół muzyczny „Satisfaction”.