niedziela, 8 września, 2024
Strona głównaArchiwumPatriotyczno – religijna „Majówka na Bukowcu”

Patriotyczno – religijna „Majówka na Bukowcu”

Sympozjum naukowe, festyn w międzynarodowej obsadzie z licznymi atrakcjami, a także zabawa taneczna znajdą się w programie kolejnej „Majówki na Bukowcu”. Impreza zaplanowana na 3 maja, wpisała się w kalendarz wydarzeń w Gminie Korzenna.

Świętowanie będzie miało charakter patriotyczno – religijny. Nie zabraknie jednak zabawy, sportu i rekreacji. Wszystko rozpocznie się o godzinie 13.00 i potrwa aż do godziny 23.00. Obok mieszkańców gminy i gości spoza niej, w świętowaniu wezmą udział także goście z zagranicy: Słowacy z Gminy Raslavice, która podpisała umowę o współpracy z Gminą Korzenna. – Będzie można zobaczyć ich w akcji, podczas tanecznych występów na estradzie. Zaprezentują swój folklor, który mimo geograficznie niewielkiej odległości jest u nas mało znany – mówi Leszek Skowron wójt Gminy Korzenna. Gospodarze konsekwentnie dbają o promowanie znajdujących się tutaj szklaków turystycznych. Tym razem dyskusja toczyć się będzie wokół historycznych aspektów turystyki w tych okolicach.

Program

godzina 13.00 – Uroczysta Msza święta (kościół w Bukowcu). Msza święta poświęcona obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem: Orkiestry Dętej OSP Mogilno, Chóru z Zespołu Szkół w Korzennej, pocztów sztandarowych.

godzina  14.00 Sympozjum „Historyczne aspekty szklaków turystycznych gminy Korzenna i okolic” (kościół w Bukowcu)

– odczyt poświęcony obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – uczniowie ZS w Korzennej- prezentacja  ubioru szlacheckiego z okresu XVII w – Agencja SARMATA- „Właściwe miejsce dla turystyki, niezależnie od sportu i rekreacji – atrakcje turystyczne gminy Korzenna i okolic” – ks. Tadeusz Sajdak

godzina 15.00 Blok rozrywkowy (plac przy szkole w Bukowcu)

– Poczęstunek- Kultura bliska i… daleka? – Polsko-słowackie plenery etnograficznewystępy artystyczne: Zespół Regionalny DFSk Raslavican ze Słowacji, „Muzikanci raslavice” ze Słowacji, Zespół Regionalny „Lipniczanie”, Zespół Regionalny „Janczowiaki”, Regionalna Grupa Śpiewacza „Janczowianie”- wspólne warsztaty rękodzielnicze twórców ze Słowacji i z Polski – wystawa prac- Terenowy Rajd Rowerowy dla dzieci i młodzieży- Dodatkowe atrakcje- Szlachecka kompania – agencja SARMATa, strzelanie z broni pneumatycznej, dmuchaniec dla dzieci, mała gastronomia, zwiedzania rezerwatu „Diable skały”